Tech HVG 2024. szeptember. 27. 19:03

Elárulhatja a Mars a titkot: egy 1 méteres jelzés mutatja, amikor a sötét anyag halad át a Naprendszeren

Amerikai kutatók szerint ha a Mars pályája csupán egyetlen méterrel megváltozik, az igazolhatja a feltételezést, hogy a sötét anyag valójában apró fekete lyukak összessége.

Régóta próbálnak már a tudósok a sötét anyag nyomára akadni, ami a világegyetem mintegy 85 százalékát alkotja. Most egy új, meglehetősen merész elképzeléssel álltak elő, miként kellene az anyagot detektálni: a Mars bolygóval. Mivel nagy pontossággal ismerik a csillagászok a vörös bolygó pályáját, ha egy bizonyos típusú sötét anyag áthaladna a Naprendszeren, a bolygó pályája kis mértékben megváltozna.

A Mars pályájának legtávolabbi pontja közel 250 millió kilométerre van a Naptól, de a változás akkor is mérhető lenne, ha csak egy métert módosulna – írja az IFLScience.

A sötét anyag elnevezés valójában nem pontos, az ugyanis nem sötét színű, hanem láthatatlan. Annyit tudnak róla a tudósok, hogy a fénnyel nem lép kölcsönhatásba, a gravitációval azonban igen. A feltételezések szerint a sötét anyagot az ősrobbanás pillanatában keletkezett fekete lyukak alkotják, amelyek nagyjából olyan nehezek, mint egy aszteroida – ellenkező esetben már elpusztították volna a világegyetemet.

A csillagászok becslése szerint egy évtizedenként áthaladhat egy ilyen a belső Naprendszeren, és ha néhány millió kilométeren belül kerülne a Marshoz, okozhatna a bolygó mozgásában némi kilengést, ami végül méteres változást hozhat a pályában.

Elkészült az eddigi legrészletesebb térkép az univerzumot összetartó sötét anyagról

A chilei Atacama Cosmology Telescope segítségével figyelték meg a kutatók a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást, ami alapján meg tudták állapítani, hol van az univerzumban a sötét anyag.

David Kaiser, a Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósa szerint mostanra 10 centiméteres pontossággal ismeri a tudomány a Föld és a Mars közötti távolságot. A tudós csapatával együtt egy gondolatkísérletet végzett: mi történne, ha egy emberhez 1 méteres távolságon belül kerülne egy mikroszkopikus méretű fekete lyuk? A számításaik szerint egyetlen másodperc alatt 6 méterrel változtatná meg a helyzetét az ember.

Ennek bekövetkezése meglehetősen valószínűtlen, ugyanakkor a kutatók felskálázták a dolgot, és azt kezdték el vizsgálni, hogy mit tenne egy ilyen objektum egy bolygóval. A Physical Review D című tudományos lapban publikált tanulmány szerint a Föld és a Hold szimulációjából kiderült, hogy ezek nem volnának jó mérőeszközök, ugyanis sok más befolyásolhatja még a két égitest pályáját. A Mars azonban ideális lehet, igaz, még további vizsgálatokra lenne szükség a témában.

A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy a bolygóktól az aszteroidákig rengeteg égitest mozgását szimulálják, hogy kiderüljön, milyen hatása lehet egy ilyen fekete lyuknak a Naprendszerre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Hirdetés