Képzelje el, hogy kedvenc vírusirtója hirtelen eltűnik a számítógépéről, és a helyét egy másik veszi át, ráadásul el is tűnnek fájlok a komputerről. Valami ilyesmivel szembesültek az amerikai felhasználók a Kaspersky vírusirtó esetében, a Biden-adminisztráció nyári döntését követően.
Már júliusban elkezdte szélnek ereszteni dolgozóit a Kaspersky az Egyesült Államokban, egy újabb, Oroszországot érintő szankció kapcsán. A kormányzat ugyanis úgy döntött, hogy megtiltja a vírusirtókat gyártó orosz Kaspersky Labnek, hogy új felhasználóknak adja el a termékeit az országban, és szeptembertől pedig már semmilyen szolgáltatást sem kínálhat az USA területén. (A részletekről itt olvashatnak.) Az indoklásban az állt, hogy az orosz hírszerzés felhasználhatja kiberkémkedésre vagy a kritikus infrastruktúrák szabotálására a programot.
A Kaspersky elfogadta a döntést (mit tehetett volna mást), el is kezdte a kivonulást, előtte azonban még bejelentette, fél évig ingyen adja vírusirtóját a felhasználóknak. Sokáig nem volt világos, hogy mi lesz szeptember végétől, hiszen az is benne volt a pakliban, hogy – amennyiben a Kaspersky erre lehetőséget ad – még mindig le lehet tölteni a vírusirtót a cég weboldaláról.
Azonban most egy különös dolog történt, az amerikai felhasználók egy jelentős része arra ébredt, hogy anélkül, hogy bármit is tett volna, a Kaspersky vírusirtó látszólag eltűnt a gépéről, és a helyét az amerikai Pango Group tulajdonában lévő UltraAV (Ultra Antivirus) és az Ultra VPN program vette át, mindenféle közlemény nélkül.
És ha csak ennyi történt volna. Az egyik felhasználó arról panaszkodott a Redditen, hogy ennek a bizonyos UltraAV-nek nincsenek beállításai. Amikor a felhasználó egy egyébként általa sok éve használt és biztonságosnak tartott programot futtatott, azt az UltraAV károsnak ítélte, és mindenfajta kérdezés nélkül el is tüntette a gépéről. Arra sem volt mód, hogy megtudja, mi volt a programmal a gond, mint ahogy kivételeket sem lehetett beállítani, miután az új vírusirtónak nincsenek beállításai (vagy legalábbis azok sehol sem találhatók). Végül a Revo Uninstallerrel tudott megszabadulni az UltraAV-től és az UltraVPN-től.
„Az UltraAV-t semmilyen független teszt nem ellenőrzi, ezért eltávolítanám, és Bitdefenderre vagy ESET-re cserélném” – írja egy másik felhasználó, aki szerint érdemes más alternatívákkal lecserélni a Pango termékét. Volt, aki újraindította a számítógépét, azonban az UltraAVN kérdés nélkül feltelepítette magát.
Az Axios egy exkluzív jelentéséből egyébként kiderül, hogy a Pango kiberbiztonsági vállalat felvásárolja a Kaspersky Lab összes amerikai ügyfelét, és megállapodott abban, hogy egymillió felhasználót helyeznek át az UltraAV-ra. Az ügylet pénzügyi vonatkozásáról nem tettek közzé információkat.
A jelentésből egyértelmű az automatizmus is, ugyanis a Pango elnök-vezérigazgatója, Neill Feather kiemelte az Axiosnak a „jó hírt”, nevezetesen, hogy az ügyfeleknek nincsen szükségük semmilyen intézkedésre. Más kérdés, hogy mit szóltak, illetve mit szólnak ezek a bizonyos ügyfelek az új víruskergetőhöz.
Az UltraAV webhely egyébként egy speciális oldalt is tartalmaz, amely üdvözli a Kaspersky-felhasználókat. Az oldal szerint az UltraAV által kínált funkciók közé tartozik a rosszindulatú programok elleni védelem nulladik napi fenyegetésészleléssel, a zsarolóvírusok elleni védelem, az alkalmazásvezérlés, a jelszókezelő, az USB-meghajtók védelme, az adathalászat elleni védelem, a VPN és a személyazonosság-lopás elleni védelem.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.