Tech HVG 2024. szeptember. 05. 15:03

Négy hét alatt a semmiből épített fúziós reaktort egy brit diák, a mesterséges intelligencia segített neki

Hudhayfa Nazoordeen, a Waterlooi Egyetem diákja a hálószobájában építette meg a saját fúziós reaktorát, és állítja, korábban soha semmilyen hardveres dolgot nem csinált.

Régóta dolgoznak már azon a mérnökök, hogy olyan fúziós erőművet készítsenek, ami képes hatékonyan működni. Ezt akkor lehet elmondani egy ilyen szerkezetről, ha a fúziós reakció beindításához és fenntartásához kevesebb energiára lesz szükség, mint amennyit a reakció termel. Ha sikerül, akkor valósággá válik a korlátlan mennyiségű tiszta energia előállítása.

A fúziós reaktort azonban nemcsak a mérnökök építenek. Nemrég egy 17 éves brit diák is ugyanezt tette, hogy elvégezze a középiskolát: a projektje 1,5 évet vett igénybe, és összesen 5000 fontot, vagyis nagyjából 2,3 millió forintot költött rá. Most egy másik brit diák szárnyalta túl ezt a teljesítményt.

A BGR azt írja, Hudhayfa Nazoordeennek, a Waterlooi Egyetem matematikus hallgatójának csupán négy hétre volt szüksége ahhoz, hogy a nulláról elindulva megépítse a miniatűr erőművet. Ehhez csupán 2000 dollárra, vagyis körülbelül 708 ezer forintra volt szüksége, a pénzt pedig az Anthropic nevű cég mesterséges intelligenciája által hajtott chatbotja, a Claude utasításai alapján költötte el az alkatrészekre.

A fiatal azt mondta, semmilyen hardveres tapasztalata nem volt korábban. Az első hetet az alkatrészek beszerzésével töltötte, majd a negyedik hétre már oda jutott, hogy készen volt a reaktor kamrája és az összes szükséges tartozék. Nazoordeen végül a szobájában állította fel a miniatűr erőművet, ami képes arra, hogy plazmát állítson elő.

HudZah ⁂ on X (formerly Twitter): “in a couple weeks, i built a nuclear fusor in my bedroom – with zero hardware experiencethe secret? Claude sonnet 3.5 + projectsa glimpse into the process below pic.twitter.com/H4261f5bCy / X”

in a couple weeks, i built a nuclear fusor in my bedroom – with zero hardware experiencethe secret? Claude sonnet 3.5 + projectsa glimpse into the process below pic.twitter.com/H4261f5bCy

A projekt kapcsán néhány, az egyetemen oktató mérnököt is megkérdezett a kivitelezésről, majd az egész információhalmazt betáplálta a mesterséges intelligenciába. A chatbot ezek után már lépésről lépésre elmondta neki, hogy miként tudja megépíteni a fúziós reaktort.

Természetesen a szerkezet nem tud áramot termelni, mert nem bocsát ki magából neutronokat, ugyanakkor a tény, hogy a reaktor magját ilyen pontosan képes volt elkészíteni azt mutatja, hogy komoly potenciál van mind a technológiában, mind pedig a mesterséges intelligenciában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.