Tech HVG 2024. augusztus. 27. 08:35

Szokott műanyag palackból inni? Minél többször nyitja ki, annál több mikroműanyag kerül a szervezetébe

A francia Agir pour l’environnment nevű szervezet bevizsgáltatta a műanyag palackokat, és kiderült, többféle mikroműanyag van benne, mint amiről korábban tudni lehetett. Ráadásul darabszámra is egyre több lesz benne, minél többször nyitnak ki egy PET-palackot.

Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a műanyag palackok használata meglehetősen káros, azokból ugyanis rengeteg mikroműanyag szabadul ki, és jut be az ember szervezetébe. Most a francia Agir pour l’environnment nevű szervezet tett közzé egy jelentést, amely rámutat, mennyire problémás a palack használata.

Az Euronews beszámolója szerint a civil szervezet a Coca-Cola és a Schweppess palackokat vizsgáltatta be két környezetvédelmi laboratóriummal, és arra jutott, hogy a bennük lévő italban számos mikro- és nanoműanyagot lehet találni. A szakemberek többször is mintát vettek az üdítőkből: először az első felbontás után, majd azután, hogy a palackot 10-20 alkalommal kinyitották – ezzel szimulálva a valós használatot.

A vizsgálat során hatféle polimert találtak az italban, amit a szervezet igen meglepőnek talált, tekintve, hogy a gyártók csak két, az itallal érintkező polimert közölnek: a polietilént (PE-t) a kupaknál és a polietilén-tereftalátot (PET-et) a palackoknál.

Hova vezet, hogy már a spermában is találtak mikroműanyagot?

Az átlagember szervezetébe egy becslés szerint hetente egy bankkártyányi műanyag kerül apró részecskék formájában. A hatás egyelőre felmérhetetlen, de erősödik a gyanú, hogy egyebek mellett a nemzőképesség is kárát láthatja ennek.

Magali Leroy, az Agir felméréseinek és elemzéseinek vezetője szerint ezek az eredmények megkérdőjelezik a Coca-Colát és a francia egészségügyi hatóságokat, amelyeknek garantálniuk kell a fogyasztók számára egy olyan palackot, amely nem teszi ki őket olyan molekuláknak, amelyek egészségre gyakorolt negatív ​​hatása nem zárható ki.

Az eredmények alapján a palackok első kinyitása után egy liter Coca-Cola esetében négy mikrorészecskét, egy liter Schweppesben pedig 4,6 mikrorészecskét találtak. 20 kinyitás után ez a két szám 46-ra és 62-re változott.

A szakemberek szerint előfordulhat, hogy a kupak egyre jobban sérül, ahogy egyre többször nyitják ki a palackot, így egyre több részecske kerül a palackban lévő italokba.

Az összes azonosított mikrorészecske kisebb volt 500 mikrométernél (µm), és nagy többségük kisebb volt 100 µm-nél. A kinyitáshoz kapcsolódó részecskék többsége 50 µm-nél is kisebb volt. Vagyis mindkét üdítőben nagy mennyiségű nanorészecskét találtak. A civil szervezet ennek hatására a francia hatóságokhoz fordult, hogy tegyenek meg mindent az emberek egészségének védelme érdekében.

A francia szervezet két éve egy másik jelentést is közzétett, amely szerint egy francia évente átlagosan 39 000 és 52 000 közötti mikroműanyagot fogyaszt el. Ha a belélegzett részecskéket is hozzáveszik ehhez, akkor a teljes mennyiség 74 000 és 121 000 között alakul.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.