Januárban landolt a japán Slim nevű szonda a Hold felszínén, ami aztán néhány hét helyett több hónapon át üzemelt. Április vége óta nem lehetett vele kommunikálni, most pedig kiderült, tényleg vége a küldetésnek.
Japán még január közepén szállt le a Holdra a Slim nevű holdszondájával – igaz, az eszköz a feje tetején landolt. Ennek ellenére néhány tudományos vizsgálatot el tudtak végezni vele a JAXA japán űrügynökség munkatársai, a rendszerei ugyanis rendben működtek, és képet is továbbított a szonda.
Az eszköz nem volt hivatott túlélni a zord, hideg és sötét holdi éjszakákat. Ennek ellenére hármat is túlélt, és utána fel tudta venni a kapcsolatot a földi irányítással.
A JAXA május óta többször is próbálta felvenni a kapcsolatot az egységgel, de ezek egyik sem hozott megfelelő eredményt. Bár sejthető volt, hogy ez mit jelent a küldetés szempontjából, a japán űrügynökség hivatalosan csak hétfőn közölte, hogy végleg leállítja a projektet. Jel utoljára április végén érkezett a holdbéli egységtől.
A Slim 2024. január 20-án landolt a Holdon, de a mérnököknek rögtön egy problémával kellett szembesülniük. Kiderült ugyanis, hogy a szonda megdőlve ért talajt, így nem tudott napfényt gyűjteni a működéséhez, ehelyett egyből akkumulátorról kezdett el üzemelni. Emiatt át kellett ütemezni a tudományos feladatok elvégzését, ugyanakkor ez nem jelentett fennakadást. Már csak azért sem, mert az eredetileg tervezett egy-két héthez képest három hónapon át működött a Slim.
A fő cél ugyanakkor az volt, hogy a japánok bemutassák, sikerülhet a precíziós leszállás egy másik égitestre. A leszállóegység egy mindössze 100 méter átmérővel rendelkező leszállóhelyet célzott meg, szemben az Apollo 11 küldetésekor bemért 20×5 km-es, ellipszis alakú leszállóhellyel. A Slim landolása végül 10 méterre a kijelölt célponttól történt meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.