Tech HVG 2024. augusztus. 14. 18:03

1 perc alatt eltünteti a mikroműanyagot egy új eljárás, és ez még nem minden

Ausztrál kutatók olyan technológiát fejlesztettek ki, ami a mikroműanyagokból grafént állít elő. Az eredmény minden szempontból siker.

A globális felmelegedést okozó üvegházhatású gázok mellett a mikroműanyagok azok, amelyek a legnagyobb problémát jelentik a környezetszennyezés szempontjából. Ma már nincs olyan pontja a bolygónak, ahol ne lenne jelen, így elkerülhetetlen, hogy a szervezetbe is bekerüljön. Márpedig az egészségügyi problémákhoz vezethet.

A kutatók éppen ezért igyekeznek kitalálni, miként lehetne összetakarítani a szennyeződést, és ha ez megtörtént, hogyan lehetne semlegesíteni azt. Ezen a téren most az ausztrál James Cook Egyetem kutatói értek el komoly sikert: egy olyan rendszert alkottak meg, ami rövid idő alatt grafénná alakítja a mikroműanyagokat. Az erről szóló publikáció a Small Science című tudományos folyóiratban jelent meg.

Mohan Jacob, az egyetem tudósa és a kutatás vezetője szerint világszerte nagy az igény a műanyagok újrahasznosítására, az ugyanis olcsóbb megoldást jelent, mint a semlegesítésük. A szakemberek egy palackot mikroműanyaggá őröltek, majd egy új eljárással, az Atmospheric Pressure Microwave Plasma nevű szintézis segítségével grafénná alakították azt. Ez azért is jó hír, mert a grafén iparági felhasználása virágzik, tekintve, hogy az anyag keményebb a gyémántnál, 200-szor erősebb az acélnál, és ötször könnyebb az alumíniumnál.

Veszélyben lehet, aki PET-palackot használ kulacsnak

Több veszély is leselkedik az emberre, ha nem a megfelelő anyagú palackot használja egy adott italhoz – de veszélyt jelenthetnek a mikroműanyagok és a baktériumok, gombák is.

A tesztek során 30 milligramm mikroműanyagból 1 perc leforgása alatt 5 milligramm grafént sikerült létrehozni, ami sokkal gyorsabb feldolgozási eljárás, mint bármi, amit eddig használtak a szakemberek.

További jó hír, hogy az így előállított grafén az örök vegyi anyagokként ismert mérgező anyagok semlegesítésében is szerephet juthatnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.