Tech HVG 2024. július. 08. 09:03

Újabb rossz hírt kaptak azok, akik már nagyon várják az Apple mesterséges intelligenciáját

Csak valamikor 2025 tavaszán futhat be az Apple MI-jével felokosított Siri, a digitális asszisztens addig a régi, igencsak ügyetlen változatában futhat az iPhone-okon és egyéb eszközökön.

Az Apple a június eleji WWDC fejlesztői konferencián rántotta le a leplet az idei év szoftveres újdonságairól, köztük az iOS/iPadOS 18 és a macOS Sequoia operációs rendszerek mesterséges intelligenciára épülő funkcióiról.

Az MI számos alkalmazásba beköltözik, voltaképpen átszövi a rendszereket – de végre okosabb lesz az elmúlt években már kissé butácska, az Apple saját alkalmazottai által is kigúnyolt Siri is. Mindent összevetve izgalmas újítások jönnek az iPhone-okba és a Mac-alapú számítógépekbe, már ha nem az Európai Unióba született az ember: az Apple ugyanis nemrégiben azt közölte, hogy az öreg kontinens felhasználóihoz idén már biztosan nem érkeznek meg a mesterséges intelligenciára épülő funkciók. A hivatalos magyarázat szerint azért, mert ha az Apple meg akar felelni a DMA interoperabilitási (különböző rendszerek együttműködésének lehetőségeit szabályozó) követelményeinek, az veszélyezteti a termékei „magánéletét és adatbiztonságát”.

Úgy tűnik, itt még nem ér véget a rossz hírek sora, ráadásul ez mindenkire egyformán vonatkozik: a felturbózott Siri is késhet, méghozzá nem is keveset. Mark Gurman, a Bloomberg Apple-ügyekben rendre jól értesült szakírója ugyanis arról írt legutóbbi hírlevelében, hogy az új asszisztens csak az iOS 18.4 farvizén érkezhet meg. Ez nagyon sok idő: míg az iOS 18-at idén ősszel adhatják ki (menetrend szerint az iPhone-ok bemutatása utáni órákban, napokban; jellemzően szeptember közepe tájt), az új Sirit is felvonultató alverzió csak négy (!) nagy frissítéssel később, valamikor 2025 tavaszán futhat be.

A 2024. júniusi bemutatóhoz viszonyítva ez majdnem egy évvel későbbi bevezetés, miközben az Apple már így is tetemes lemaradásban van a mesterséges intelligencia terén a konkurensek mögött.

Újítás az iPhone-okon: mindenki saját parancsszót állíthat be, amitől észreveszi a telefon, hogy beszél hozzá

Az Apple digitális asszisztensét a Siri vagy a Hey Siri parancsszavakkal lehetett életre kelteni. Az új operációs rendszerben, az iOS 18-ban azonban ki-ki olyan kifejezéssel élesztheti fel az asszisztenst, amilyent csak ki tud találni.

Az első fecske az OpenAI-féle ChatGPT felhasználói megjelenése volt 2022 novemberében, majd 2023 első hónapjaiban a Microsoft és a Google is beszállt az MI-versenybe: előbbi a Copilottal, utóbbi a Geminivel (korabeli nevükön: Bing és Bard).

Ráadásul az Apple közvetlen konkurense, a Samsung már 2024 elején bemutatta a mesterséges intelligencia köré faragott Galaxy S24-szériát. Persze fontos megjegyezni, hogy az EU-n kívül az Apple Intelligence még idén ősszel elrajtol, ám a „régi” Sirivel ez még messze nem lesz az igazi – és sok a kérdőjel, hogy mi hogyan fog működni, míg a digitális asszisztens fejlett verziója is megérkezik.

Az új Siri tesztelése Gurman szerint 2025 januárjában indulhat meg. Az Apple-féle mesterséges intelligencia csak az iPhone 15 Pro és 15 Pro Max készülékeken lesz elérhető, valamint az Apple saját chipjeivel szerelt iPadekben és Mac számítógépekben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.