Az amerikai kormányzat biztonsági kockázatot lát a Kaspersky Lab és az orosz kormány kapcsolatában, ezért szeptembertől semmilyen szolgáltatást nem kínálhat a cég az Egyesült Államok területén.
Újabb szankcióval sújtja az Egyesült Államok Oroszországot. A Reuters úgy értesült, az amerikai kormány júliustól megtiltja a vírusirtókat gyártó orosz Kaspersky Labnak, hogy új ügyfeleknek értékesítse a termékeit az Egyesült Államokban, szeptembertől pedig semmilyen szolgáltatást nem kínálhat az ország területén. Mindez azt jelenti, hogy attól fogva a már meglévő ügyfelek sem kaphatnak majd frissítéseket.
A lapnak nyilatkozó forrás elmondása szerint az amerikai kormány nemzetbiztonsági kockázatként tekint a cég orosz kormánnyal való kapcsolataira. Úgy véli, a cég kémprogramokat telepíthet az amerikai gépekre, és érzékeny információkat gyűjthet azon keresztül. A szankciót Gina Raimondo, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere jelentette be.
A Kaspersky nem sokkal később tájékoztatást küldött az amerikai ügyfeleinek, amelyben azt írta, a felhasználókra semmilyen szankció nem vonatkozik, ugyanakkor a tiltás miatt azt javasolja, mielőbb térjenek át egy másik vírusirtó használatára, hogy az eszközeik biztonságban legyenek.
Az orosz céggel kapcsolatos kiberbiztonsági kérdések évek óta foglalkoztatják az amerikai közvéleményt. A Szövetségi Kommunikációs Bizottság 2022-ben felvette a Kasperskyt az elfogadhatatlan biztonsági kockázatot jelentő vállalatok listájára, míg 2017-ben betiltották a Kaspersky-termékek használatát az Egyesült Államok szövetségi rendszerein.
A bejelentés nem sokkal azután jött, hogy az amerikai kormány hasonló módon döntött a kínai ByteDance tulajdonával lévő TikTokkal szemben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.