Tech hvg.hu 2024. június. 02. 14:03

Itt van NASA holdszondájának fotója arról, ahogy alatta repked a dél-koreai társa

A NASA holdszondája, a Lunar Reconnaissance Orbiter idén már többször is összefutott a dél-koreai holdszondával, és ha már találkoztak, meg is örökítette társát.

Ritka felvételt készített a NASA holdszondája, a Lunar Reconnaissance Orbiter. Ezúttal nem a Földet kísérő égitestről lőtt különleges fotót – bár bizonyos értelemben de –, hanem egy másik űreszközről, a dél-koreai Korea Pathfinder Lunar Orbiterről (KPLO). A két szonda ellentétes irányban, de párhuzamos pályán kering a Hold körül, az egyik találkozást pedig pont sikerült megörökíteni.

A NASA holdszondája március 5-én és 6-án találkozott a korai társával. Összesen három alkalommal kerülték el egymást, ezek során pedig a KPLO elég közel volt hozzá ahhoz, hogy egy homályos képet lehessen róla készíteni.

Az első képen a korai eszköz a kép majdnem közepén látható. A NASA adatai szerint a felvétel idején a két szerkezet között 8 kilométer távolság volt, az LRO pedig 80 km-rel a Hold felszíne felett repült. A kép nagyjából 3 km széles területet fed le.

NASA / Goddard / Arizona State University

A két űrszonda közötti relatív sebesség nagyjából 11 500 km/h volt, ezért tűnik úgy, mintha a KPLO össze lenne nyomódva. Az LRO kamerájának expozíciós ideje nagyjából 0,388 másodperc volt.

NASA / Goddar

A második képen már jóval közelebb volt a KPLO és az LRO egymáshoz, csupán 4 kilométer volt köztük a távolság. Ezúttal azonban nem közvetlenül egymás alatt repültek el, hanem 25 fokos szöget bezárva. A koreai űrszonda a bekeretezett részben látható, de az észleléséhez nagyon sokáig kell hunyorogni. Összehasonlításként: a kép tetején látható tál alakú kráter 12 km széles.

NASA / Goddard / Arizona State University

A NASA holdszondája a Hold erőforrásai és az égitesten lévő víz után kutat, amit majd hasznosítani lehet egy későbbi emberes holdrepülés során. A dél-koreai eszköz eközben felméri a terepet a Holdon, az ország ugyanis 10 éven belül landolni szeretne az égitesten.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.