Könnyű hamisítványokat készíteni a mesterséges intelligencia segítségével. De az éremnek van egy másik oldala is, épp a mesterséges intelligencia segíthet a hamisítványok leleplezésében.
Az online kereskedelem jelentős terjesztőjévé vált a hamis áruknak – derült ki már régebben egy uniós jelentésből, hiszen a vámhatóság által elkobzott hamisított árucikkek több mint a fele online boltokból származott. Azóta pedig csak tovább romlott a helyzet. Egy új alkalmazás, a FeaturePrint épp ezen az áldatlan állapoton segíthet.
Az alkalmazás fejlesztői azt állítják, hogy az app az optikai mesterséges intelligencia (MI) tudására támaszkodva egyetlen okostelefonon készült pillanatfelvétellel azonosítja a hamis tárgyakat, és megkülönbözteti őket hiteles társaiktól. Nincsen szükség szkennelésre, speciális kamerákra, a használathoz elég egy okostelefon. Akár még a hatóságok is felhasználhatják ezt a technológiát.
Az alkalmazás mögött álló washingtoni székhelyű Alitheon cég mesterséges intelligencia rendszerét úgy tervezték, hogy felismerje és elemezze a fizikai objektumok bonyolult felületi részleteit, és azokat egyedi matematikai reprezentációkká alakítsa. A TIME magazin által a tavalyi év legjobb innovációi közé választott FeaturePrint minden regisztrált termékhez digitális ujjlenyomatot hoz létre a numerikus készletek rögzítésével. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy azonosítsák a rendszerbe bejegyzett konkrét tételeket, ahelyett, hogy csak széles termékosztályokba sorolnák őket, mint más szolgáltatások esetében.
A jelentések szerint az alkalmazás nem korlátozódik új vagy sértetlen termékekre. A szoftver képes kezelni a tájolás változásait is, így még akkor is pontos eredményeket ad, ha az objektumot elforgatják vagy különböző szögekből rögzítik. Még a törött vagy sérült termékek is hitelesíthetők az alkalmazás fejlett algoritmusaival, bár azt egy pillanatig sem állítják, hogy helyettesítheti a meglévő hitelesítési folyamatokat.
Az alkalmazás jelenleg még nem érhető el a nagyközönség számára a népszerű alkalmazásboltokban, az Alitheon kizárólag vállalati ügyfelek számára tette elérhetővé a szoftvert. Ez persze nem is olyan nagy baj, hiszen ez a megközelítés lehetővé teszi a vállalat számára a technológia finomhangolását és értékes visszajelzések gyűjtését a szélesebb körű kiadás előtt.
Sajnos az Alitheon webhelyén nem hoznak nyilvánosságra részleteket a termékek FeaturePrint rendszerbe való felvételéről és a hitelesítési folyamat mögött meghúzódó mechanizmusokról. Mindenesetre egy ilyen rendszer, ha jól működik, óriási előrelépés lehet a hamisítványok leleplezésében, de az igazi ítélet akkor születhet majd meg róla, ha az egyszerű felhasználók számára is elérhetővé válik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.