Élet+Stílus hvg.hu 2025. január. 03. 15:30

Dinólábnyomok tömkelegét tárták fel egy angliai kőfejtőben

A nyomok részben hosszú nyakú növényevőktől, részben ragadozóktól származtak, néhol keresztezték is egymást.

Közel kétszáz dinoszaurusz-lábnyomot tártak fel egy oxfordshire-i kőfejtőben – írja az Oxford Mail. A leletek 166 millió évvel ezelőtt keletkezhettek.

Az ásatást, amelynek során öt kiterjedt nyomvonalat fedeztek fel, az oxfordi és a birminghami egyetemek csapatai végezték Bicester mellett. A leghosszabb egybefüggő szakaszon a nyomok több mint 150 méteren keresztül sorjáztak egymás után. A kutatók felfedezték például a hosszú nyakú, növényevő, akár 18 méteres hosszúságúra megnövő dinoszauruszok, az úgynevezett sauropodák és a 9 méteres, húsevő, karmos lábú Megalosaurus nyomait is.

University of Oxford on X (formerly Twitter): “NEW: In a stunning find, researchers from Oxford University and @unibirmingham have uncovered a huge expanse of quarry floor filled with hundreds of different dinosaur footprints, creating multiple enormous trackways. pic.twitter.com/8ZF590BVIi / X”

NEW: In a stunning find, researchers from Oxford University and @unibirmingham have uncovered a huge expanse of quarry floor filled with hundreds of different dinosaur footprints, creating multiple enormous trackways. pic.twitter.com/8ZF590BVIi

A lelőhely egy szakaszán a növényevő és a húsevő dinoszauruszok nyomai keresztezték egymást, ám ebből egyelőre nem vontak le messzemenő következtetéseket.

Az egyhetes ásatáson a két egyetem irányításában egy több mint százfős csapat vett részt tavaly nyáron. A részletes fotódokumentáció mellett drónfelvételeket használva készítettek 3D-s modelleket a helyszínről, ahol egyébként már 1997-ben tettek hasonló felfedezéseket.

Az új leletektől azt várják a szakértők, hogy több információ kiderül majd a dinoszauruszok méreteiről, mozgásáról és viselkedéséről.  

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.