Már a közeli jövőben fény derülhet annak a japán űrhajósnak a nevére, aki az amerikai Artemis-program segítségével a Holdra léphet.
Japán űrhajós lesz az első nem amerikai asztronauta, aki landolhat a Holdon az Egyesült Államok tervezett Hold-missziójában – jelentette be Joe Biden amerikai elnök, miután szerdán a Fehér Házban fogadta Kisida Fumio japán miniszterelnököt.
Közleményükben a felek úgy fogalmaztak, hogy az Egyesült Államok és Japán vezető szerepet játszik a Naprendszer feltárásában és a Holdra való visszatérésben.
A NASA és Japán tudományos és technológiai minisztériuma megállapodást írt alá arról, hogy az Egyesült Államok lehetőséget ad majd két japán űrhajósnak arra, hogy a Holdon landoljon a jövőbeni Artemis-missziók során. Ennek időpontjáról a NASA dönt majd, de a hírek szerint az első japán űrhajóst már hamarosan kiválasztják a feltehetően 2028-ban vagy később megvalósuló küldetésre.
A lehetőségért cserébe Japán vállalja, hogy az amerikai vezetésű missziókhoz holdjárót biztosít, amelynek fejlesztésén a Toyota autógyártóval közösen dolgoznak. A második japán űrhajóst majd a jármű Holdra érkezésével összhangban fogják kiválasztani.
A Lunar Cruiser elnevezésű holdjárót a tervek szerint 2031-ben indítják útnak, és 10 évig működhet a Holdon. A két ország közötti űrkutatási együttműködés új fejezetéhez értünk – fogalmazott Bill Nelson, a NASA munkatársa washingtoni sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok most már nem egyedül fog a Holdon járni, hanem ezt Japánnal együtt fogja megtenni.
Az Artemis Hold-programmal az Egyesült Államok 2026-ban tervez ismét amerikai űrhajósokat eljuttatni a Holdra, több mint 50 évvel az Apollo-missziók után.
Ez már a frissített ütemterv, melyet januárban módosított a NASA.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.