Tech hvg.hu 2024. február. 08. 09:03

Gondban van a pénzzel? Pszichológusok most kiderítették: rosszabb még annál is, mintha gyászolna

Akinek jobbak az anyagi lehetőségei, az egészségesebb életet is élhet, a pénznek köszönhetően ugyanis hozzájuthat olyan orvosi és egyéb szolgáltatásokhoz, melyekhez mások pénz hiányában nem tudnak. Egy friss kutatás szerint nemcsak emiatt lehet különbség a két csoport tagjainak egészségi állapota között.

A University College London kutatói egy, az Egyesült Királyságban végzett országos reprezentatív kutatás során arra a megállapításra jutottak, hogy a pénz miatti stressz hosszú távon is hatással vannak az olyan egészségügyi markerekre, amik az immunrendszer, az idegrendszer vagy a hormonrendszer egészségi állapotát mutatják.

A Brain, Behavior and Immunity című tudományos lapban megjelent publikáció szerzői azt vizsgálták, hogy a krónikus stressz különböző típusai hogyan kapcsolódnak az idősebb korosztályok egészségi állapotához. Ehhez 4934 főt vontak be, 50 év felettieket.

The Village Family Service Center

Az ebben a kohorszban az összes stressztényező közül a pénzügyi problémákhoz kapcsolódó stressz jelentette a legnagyobb kockázatot az egyén egészségére.

Vagyis a pénzügyi problémák nagyobb stresszt okoztak a számára, mint bármi más, például a gyásznál is nagyobbat.

A kockázati tényezőket egy vérvizsgálat során állapították meg, ahol négy biomarkerre koncentráltak: figyelték a kortizolt, amely egy stresszre válaszul termelődő hormon, a C-reaktív fehérjét (CRP) és a fibrinogént, amelyek akkor termelődnek, ha az immunrendszernek egy gyulladásra kell reagálnia, valamint az inzulinszerű növekedési faktor-1-et (IGF-1), amely az öregedéshez és a hosszú élettartamhoz kapcsolódó hormon.

Azok, akik általában stresszeltek, 61 százalékkal nagyobb valószínűséggel tartoztak a magas kockázatú kategóriába a vizsgálat utáni négy éves utókövetés során. Azok, akik csak a pénzügyi problémák miatt stresszeltek, négy évvel később közel 60 százalékkal nagyobb valószínűséggel mutattak magas kockázati profilt az egészségi állapotukat illetően.

Egészségről, szorongásról és a belső biztonságról - 1. rész: Épít vagy rombol a stressz?

Miért érzünk gyakran bűntudatot, ha betegek vagyunk, és hogy lehet ezt feloldani? Miként termelhetnek újabb aggodalmakat a divatos diéták és a boldogságtréningek? Hogyan befolyásolja a testképünk az önértékelésünket? Jó ideje velünk van az általános elbizonytalanodás, de a koronavírus-járvány, a klímaválság és a háború fenyegetése miatt különösen felerősödtek a szorongásaink és az egzisztenciális félelmeink.

Minden további stresszfaktor, így például a válás 19 százalékkal növelte az egészségügyi problémák kialakulásának valószínűségét – összegez a Science Alert.

Odessa Hamilton epidemiológus, a kutatás egyik résztvevője szerint a vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy a pénzügyi stressz jelenti a legnagyobb kockázatot az ember egészségére az összes stresszforrás közül. Ez egyébként logikus, hiszen a pénzhiány olyan további problémákhoz vezethet, mint a lakhatási nehézségek, éhezés, társadalmi kirekesztettség és egyebek.

Úgy tűnik, valóban másképp, más miatt stresszelnek nők és férfiak

Nem lepte meg túlságosan a Würzburgi Egyetemi Kórház kutatóit vizsgálatuk eredménye a férfiak és a nők stresszhelyzetkezeléséről a Covid-járvány idején. Amit találtak, az megerősíti a hagyomány alapján kialakult nemi normákat - de immár tudományos igénnyel.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy az eredmény nem jelenti azt, hogy a stressz közvetlenül okoz egészségügyi problémákat, de arra rámutat, hogy jelentős hatással van az öregedő szervezetre, és bizonyos formái nagyobb hatással lehetnek a fizikai állapotunkra, mint mások.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.