Tech hvg.hu 2024. február. 08. 20:03

Elmúlt 30, és felébred esténként? Tíz év múlva lesz meg a böjtje, és nem túl vicces

Amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, van-e összefüggés az alvás minősége, valamint a kognitív képességek hanyatlása között. Sajnos van.

Egy új tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik harmincas-negyvenes éveikben nem tudnak egybefüggően aludni az éjszakák során, egy évtizeddel később több mint kétszer nagyobb valószínűséggel fordulnak elő memória- és gondolkodási problémák, mint azoknál, akiknek nincsenek alvásproblémáik. Az erről szóló tanulmány a Neurology című folyóiratban jelent meg.

A Kaliforniai Egyetem tudósai a 2000-es évek elején több száz ember alvásának minőségét rögzítették. Ezt fejenként két alkalommal, nagyjából egy év különbséggel tették meg, összesen hat éjszakán keresztül. A csuklóra rögzített aktivitásmérő képes volt rögzíteni az alvás és a mozgási periódusok mennyiségét, ezzel mérve fel, hogy mennyire fragmentált az alvás. A résztvevők átlagéletkora 40 év volt.

Több mint egy évtizeddel később, 2015 és 2016 között a kutatók a kutatásban résztvevők közül 526 személy kognitív képességét elemezték szabványos interjúk és kognitív képességtesztek segítségével. Többek között olyan készségekre voltak kíváncsiak, mint az információ feldolgozási sebessége, a végrehajtó funkciók, a memória és a folyékonyság minősége.

AFP / Frédéric Cirou

A vizsgálat résztvevői átlagosan hat órán át aludtak éjszakánként, és az alvási idejük nagyjából ötöde töredezett volt. A kutatás megállapította, hogy azok, akik a 30-as, 40-es éveikben rosszul aludtak éjszakánként, egy évtizeddel később rosszabbul teljesítettek a kognitív teszteken, mint azok, akiknek nem volt baj az alvásukkal.

Azt is megállapították, hogy 175 olyan emberből, akiknek a legrosszabb volt az alvásminősége, 44-nek volt gyenge kognitív teljesítménye tíz évvel később, míg 176 olyan emberből, akik a legnyugodtabban töltötték az éjszakákat, csupán 10 mutatott hasonló eredményt.

A kutatók arra is rámutattak, hogy a rossz alvók csoportjába nagyobb valószínűséggel kerültek színes bőrű férfiak, akiknek magas volt a BMI értékük, a kórtörténetükben pedig depresszió vagy magas vérnyomás is szerepelt.

A kutatók hangsúlyozták, hogy mivel viszonylag kicsi mintával dolgoztak, így nem tudták megállapítani, hogy van-e szignifikáns különbség a nemek vagy a különböző etnikai csoportok között.

Kevesebbet alszik 7-8 óránál? Ez történik a szervezetében

A Columbia Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mi történik azok szervezetében, akik rendszeresen kevesebbet alszanak az általánosan szükségesnél. Az eredmény ijesztő.

Yue Leng, a tanulmány vezető szerzője, az egyetem pszichiátere szerint szerint mivel az Alzheimer-kór jelei már egy évtizeddel a betegség megjelenése előtt észlelhetők, az alvási problémák és a kognitív képességek hanyatlása közötti összefüggés megértése kritikus fontosságú.

A CNN által idézett Leng szerint a kutatás rámutatott arra is, hogy

az alvás minősége sokkal fontosabb az alvás mennyiségénél. Legalábbis a középkorúak esetében mindenképp.

A CNN felidézi, hogy az alvás és a kognitív képességek közötti összefüggést már korábban is vizsgálták. Egy 2021-es tanulmány kimutatta, hogy azoknál, akik nehezen alszanak el, 49 százalékkal nő a demencia kialakulásának kockázata, míg a rossz alvóknál ugyanez 39 százalékos növekedést jelent.

Aggasztóan magasabb a stroke kockázata annál, aki rosszul alszik

Az alvászavarokkal küzdő emberek 16 százalékkal nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot, mint azok, akik jól alszanak - derül ki egy új amerikai tanulmányból.

A kutatók hangsúlyozzák: a kereskedelmi forgalomban kapható alvásmérő eszközök hatékony segítséget jelenthetnek, a rögzített adatok ugyanis rávilágíthatnak az alvás minőségére, megmutatva, hogy esetleg változtatni kell azokon a szokásokon, amelyek ehhez vezetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.