Alvászavarral küzd? Próbálja ki ezt a pofonegyszerű módszert
Egy bárki által véghez vihető változtatás csodákra lehet képes: a biológus szakértő személyes példáját mesélte el a HVG Kösz, jól podcastjában.
Egy bárki által véghez vihető változtatás csodákra lehet képes: a biológus szakértő személyes példáját mesélte el a HVG Kösz, jól podcastjában.
Az alvási apnoe egy igen veszélyes alvászavar, amely szélsőséges esetben akár az életet is veszélyeztetheti. Az Apple okosórái közül néhány modell ezután figyeli ezt a rendellenességet, az Apple Watch figyelmezteti majd rá a felhasználót.
Akár egy egyszerű gyógyszeres kezelés is segíthet az egyik legsúlyosabb alvászavar, az obstruktív alvási apnoe (OSA) orvoslásában – állítják svéd kutatók egy kettős vak, randomizált, kontrollos vizsgálat eredményeire hivatkozva.
Egy felmérés szerint a magyarok 70 százalékánál jelentkezik valamilyen alvászavar, és az érintetteknek mintegy egyharmada folyamatosan szenved a rossz alvás, vagy éppen az álmatlanság kellemetlen tüneteitől. Az alvászavarral kapcsolatban számos tévhit tartja magát a köztudatban, amelyeket csokorba gyűjtöttünk.
Most először vizsgálták tudósok, hogy milyen hatása lehet az alvási apnoéra a tirzepatid nevű hatóanyagot tartalmazó készítménynek. Az eredmények biztatóak.
Minél rosszabbul alszik valaki, annál nehezebben felejti el a múltbeli negatív, traumatikus emlékeit, és minél többet szorong ezek miatt, annál rosszabbul alszik.
Bár gyorsabban elalhat, aki lefekvés előtt alkoholt fogyaszt, azonban ebben az esetben megváltozik az alvásciklusa, mégpedig éppen a kritikus fázis kárára.
Manapság sajnos nagyon sok ember szenved álmatlanságban, pedig az alvás segíti az idegrendszer regenerációját, támogatja az érzelmi egyensúlyt, és javítja a stressztűrő képességet. Az éjszakai pihenés során fokozódik a növekedési hormon termelése, amely fontos a sejtek regenerálódásában. Milyen jelei lehetnek annak, ha rosszul alszunk, és mit tehetünk ellene? Melyek azok a szakmák, ahol kiemelkedő jelentősége van a jó alvásnak? Hogyan lehet áthidalni az éjszakai munka miatt felborult alvásritmust? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseknek járunk utána.
Amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, van-e összefüggés az alvás minősége, valamint a kognitív képességek hanyatlása között. Sajnos van.
Ha alvásgondjai vannak, és nem alszik egyedül, könnyen lehet, hogy az ágytársa okolható a problémáért – állítják a Michigani Egyetem kutatói.
A Columbia Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mi történik azok szervezetében, akik rendszeresen kevesebbet alszanak az általánosan szükségesnél. Az eredmény ijesztő.
Az alvás létfontosságú szerepet játszik nemcsak az egészségünkre, de a közérzetünkre nézve is. Bár sokan úgy gondolják, hogy nincs szükségük annyi alvásra, mert azzal az ébren töltött óráik számát csökkentik, nagyon nem mindegy, mennyit alszunk. A közhiedelemmel ellentétben azonban a kevés alvás mellett a túlalvás is problémákat okozhat.