Tech HVG 2024. július. 03. 10:03

Olyan hatékony az alvási apnoét kezelő új gyógyszer, hogy a légzést segítő gépet is elhagyhatták a tesztelők

Most először vizsgálták tudósok, hogy milyen hatása lehet az alvási apnoéra a tirzepatid nevű hatóanyagot tartalmazó készítménynek. Az eredmények biztatóak.

A vártnál is jobban sikerült annak az új gyógyszernek a tesztje, ami az alvási apnoét hivatott kezelni. A szert használóknak nemcsak a légzést segítő CPAP-gépet sikerült elhagyniuk, de sikerült fogyniuk, valamint javult a szívük egészsége is. Az eredményről a New England Journal of Medicine című tudományos lapban jelent meg publikáció.

Az alvási apnoé egy rendkívül veszélyes rendellenesség. Az ebben szenvedőknek alvás közben felületessé válik a légzésük, de akár ki is hagyhat. A hangos horkolás tünete lehet az alvási apnoénak, ami megzavarja az alvási mintázatot, így a beteg fáradékonyabb lesz, később pedig szív- és érrendszeri problémák is kialakulhatnak nála. Legrosszabb esetben a légzés leáll, és az illető az éjszakai alvás során megfullad. A rendellenesség világszerte 936 millió embert érint.

Az orvosok az alvási apnoéban szenvedőknek CPAP-gép használatát írja elő. Ez tulajdonképpen egy passzív lélegeztető gép, aminek maszkját lefekvéskor kell felvenni, így az éjszaka során folyamatos lehet a légzés. A Kaliforniai Egyetem kutatói azonban azt szeretnék elérni, hogy ezt a gépet el lehessen hagyni, ezért egy új gyógyszert fejlesztettek ki.

A kutatók egy tirzepatidot tartalmazó gyógyszert fejlesztettek ki. A hatóanyagot tartalmazó készítmény tesztelésébe 496, obstruktív alvási apnoéban szenvedő és túlsúlyos embert vontak be, hogy ezzel próbáljanak meg javítani az állapotukon.

Veszélyes trend terjed a TikTokon, sorra ragasztják le a szájukat az emberek a nyugodtabb alvás reményében

Nincs rá egyértelmű bizonyíték, és veszélyes is lehet a közösségi médiában terjedő tanács, miszerint az alvásproblémákra megoldást jelenthet a száj leragasztása.

A tirzepatid főként a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kezelésében való felhasználásáról ismert, ugyanakkor a kutatók úgy sejtették, hogy az alvási apnoéra is pozitív hatással lehet. A szakemberek két vizsgálatot tartottak: az elsőnél óránként átlagosan 51,2, a másodiknál pedig 49,5 olyan eseményt regisztráltak alvás közben, ami megzavarta a pihenést. A gyógyszer 52 hetes alkalmazása után a megismételt vizsgálat 25,3 illetve 29,3 eseményt mutatott óránként. Ez olyan komoly előrelépés, hogy a betegek a CPAP-gép használatát is nélkülözni tudták. Emellett a gyógyszer jelentős fogyást is eredményezett, melynek hatására javult a szív egészsége.

A legjobb eredményt a gyógyszer következetes használata hozta, ugyanakkor a kutatók megjegyzik: több mellékhatása is volt a készítménynek, amelyek közül a leginkább zavaró az emésztőrendszert érintő mellékhatások voltak.

A kutatók a jövőben értékelik, milyen hosszú távú hatása lehet a gyógyszer használatának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.