Manapság sajnos nagyon sok ember szenved álmatlanságban, pedig az alvás segíti az idegrendszer regenerációját, támogatja az érzelmi egyensúlyt, és javítja a stressztűrő képességet. Az éjszakai pihenés során fokozódik a növekedési hormon termelése, amely fontos a sejtek regenerálódásában. Milyen jelei lehetnek annak, ha rosszul alszunk, és mit tehetünk ellene? Melyek azok a szakmák, ahol kiemelkedő jelentősége van a jó alvásnak? Hogyan lehet áthidalni az éjszakai munka miatt felborult alvásritmust? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseknek járunk utána.
Az álmatlanság és a munkahelyi teljesítmény összefüggései
Ha éjszaka rosszul alszunk, fel-felébredünk, gyakran forgolódunk, akkor a szervezetünk nem tud azon dolgozni, hogy alvás közben támogassa az egészséges agyműködést és fenntartsa fizikai egészségünket. Az álmatlanság, az alvászavarok egyik leggyakoribb formája gyakran alábecsült probléma, különösen a munkahelyi teljesítményünk szempontjából. Az alváshiány vagy rossz minőségű alvás hátrányosan befolyásolhatja a kognitív funkciókat, a döntéshozatalt, az emlékezetet és az általános éberséget.
Ha éjszaka nem alszunk rendesen, akkor a következőket vehetjük észre magunkon a munkahelyünkön:
- fáradtság és kimerültség: az alváshiány miatt nincs energiánk semmihez, nagyon fáradtnak és kimerültnek érezhetjük magunkat napközben;
- csökkent figyelem és koncentráció: a kialvatlanság csökkenti a figyelmet és a koncentrációt, ami befolyásolhatja a munkahelyi teljesítményt és az életminőséget;
- hangulatváltozások: az álmatlanság gyakran járhat hangulatváltozásokkal, beleértve az ingerlékenységet, a szorongást vagy a depressziós tüneteket;
- memóriazavarok: az alváshiány negatívan befolyásolhatja az emlékezetet és a kognitív funkciókat, ami nehézségeket okozhat az információk rögzítésében és felidézésében;
- csökkent teljesítmény a mindennapi tevékenységekben: nem tudunk úgy teljesíteni, mint korábban, amikor nem voltak ilyen jellegű problémáink;
- betegszabadság: lehetséges, hogy egyre többször megyünk el betegszabadságra, mert egyre gyakrabban leszünk betegek.
- megnövekedett koffeinfogyasztás: ez sajnos egy ördögi kör, mert a túlzott kávé- vagy energiaitalfogyasztás hosszú távon alvászavarokhoz, szorongáshoz és más egészségi problémákhoz vezethet.
Az alvászavar kezelhető
Szerencsére az alvászavar hatékonyan kezelhető életmódváltással, beleértve a rendszeres testmozgást, az egészséges étkezést és a stresszkezelési technikákat. Nagy segítség lehet az alvási környezet optimalizálása: sötétítő függönyök, egy kényelmes matrac és a hűvös hálószobai környezet elősegítheti a pihentető alvást. Az állandó alvási időpontok kialakítása és megtartása is segíthet a szervezet biológiai órájának szabályozásában, elősegítve a jobb alvást, de az esti órákban való koffein- és stimulánsfogyasztás csökkentése is jelentősen javíthatja az alvás minőséget.
Amennyiben az álmatlanság tartós vagy súlyos, érdemes szakember segítségét kérni. Orvos vagy szakértő alvásterapeuta segíthet az alvásproblémák mélyebb okainak feltárásában és egy személyre szabott kezelési terv kidolgozásában.
Ahol kiemelten fontos a jó alvás
Az alvás minden szakmában és munkakörben nagyon fontos az optimális teljesítmény elérése érdekében. Az egészséges alvás akár meghatározó tényezője lehet egy sikeres karrierútnak. Vannak azonban olyan szakmák, ahol az egészséges alvásnak kritikus szerepe van, például azért, mert az adott munkakörben dolgozó más emberek életéért felel. Ami elsőre eszünkbe juthat, hogy biztosan nem szeretnénk, hogy egy alvászavarral küzdő orvos műtsön meg bennünket, de nemcsak az orvosok, minden egészségügyi dolgozó számára kiemelten fontos a jó alvásminőség.
A földi- és légi közlekedésben dolgozó sofőrök, pilóták, légiirányítók, mozdonyvezetők: az ő munkájuk során is elengedhetetlen az éberség. Kötelező a megfelelő alvás a rendőrök és a tűzoltók számára is, hiszen gyakran éjszakai műszakokat teljesítenek, és gyors döntéseket kell hozniuk vészhelyzetekben. De kiemelten fontos a pihentető alvás a logisztikai és szállítási szektorban dolgozók számára, akik a pontos és biztonságos áruszállításért felelősek, és a figyelemhiányuk nagyon súlyos következményekkel járhat.
Egy jó alvási szokásokkal rendelkező, kipihent üzleti vezető is sokkal többet tud tenni a csapatáért, mintha kialvatlan lenne. Az informatikai és technológiai szakemberek esetében, akik bonyolult rendszerek működtetéséért felelnek, és akiknél a precíz gondolkodás és a hibák minimalizálása kritikus fontosságú, szintén elengedhetetlen a jó alvásminőség.
Éjszakai műszak, váltott műszak és a jó alvás
Nem mindenki nappal dolgozik nyolc órát, vannak olyan munkakörök, ahol éjszaka kell dolgozni vagy épp váltott műszakban. Az ilyen munkarendek gyakran vezethetnek a normális alvási minták felborulásához, aminek hosszú távon negatív hatásai lehetnek az egészségre és a teljesítményre.
Az első lépés minden esetben a szabályos alvási ütemterv kialakítása és megtartása. Nem könnyű, de fontos lépés, hogy az ilyen munkahelyen dolgozó próbáljon minél közelebb kerülni egy állandó alvás-ébrenlét ciklushoz. Így a szervezet könnyebben alkalmazkodik a munkarendhez. Az éjszakai műszakban dolgozóknak meg kell próbálniuk a hét minden napján ugyanazt az alvási ritmust tartani. Ez azt jelenti, hogy a szabadnapokon sem változtatják meg az alvás idejüket. A rendszeres időbeosztás betartása segít összehangolni a test óráját az alvási mintával.
A váltott műszakban dolgozók nyilván a rendszertelen munkarendjük miatt nem tudnak rendszeres alvási ritmust kialakítani. Így nekik érdemes már a munkarendváltás előtt elkezdeni az alvási idejük kiigazítását. Például, ha valaki esti műszakban dolgozik, és hamarosan éjszakai műszakra vált, akkor az esti műszak utolsó néhány napján minden nap egy-két órával tolja ki a lefekvés és az ébredés idejét. Így amikor elkezdi az éjszakai műszakot, a teste már felkészül az új időbeosztásra. Tegyük fel, hogy az esti műszak délután 5-től hajnali 1-ig tart, az éjszakai műszak pedig, amire váltania kell, este 11-től reggel 7-ig. Az éjszakai műszakra váltás előtti napokon ne feküdjön le rögtön az esti műszak után, hanem tolja ki a lefekvési időt először hajnali 3-ra, aztán 5-re, végül reggel 7-re. Ez a fajta fokozatosság több időt ad a szervezetének az alkalmazkodásra. Elkerülheti a hirtelen menetrendváltás okozta durva zavarokat. Ez lehetővé teszi, hogy jobban átaludja a változást, és kipihentebben tudjon dolgozni.
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer.
www.sedacur.hu
Az oldalon elhelyezett tartalom a Sedacur forte forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. megbízásából jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.