Mindent a stresszről
<strong>Az egész életünket, sőt az egész világot behálózza ma már a stressz, ezért fontos időről időre rendbe tenni, hogy nem mindig jelent rosszat és milyen tévhitek kötődnek hozzá.</strong>
<strong>Az egész életünket, sőt az egész világot behálózza ma már a stressz, ezért fontos időről időre rendbe tenni, hogy nem mindig jelent rosszat és milyen tévhitek kötődnek hozzá.</strong>
<strong>Melyek a jó alváshigiénia legfontosabb összetevői? Miért fontos az, hogy jót aludjunk, és ha ez nem sikerül, akkor annak milyen következményei lehetnek? Cikkünkben ennek járunk utána.</strong>
Egy felmérés szerint a magyarok 70 százalékánál jelentkezik valamilyen alvászavar, és az érintetteknek mintegy egyharmada folyamatosan szenved a rossz alvás, vagy éppen az álmatlanság kellemetlen tüneteitől. Az alvászavarral kapcsolatban számos tévhit tartja magát a köztudatban, amelyeket csokorba gyűjtöttünk.
Nem szabad félvállról vennünk az alvászavart! Ha ugyanis krónikussá válik, ettől nem pusztán álmosak lehetünk másnap, de hosszú távon igencsak ronthatja képességeinket.
A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás elengedhetetlen a testi és lelki egészség megőrzéséhez, és ahhoz is, hogy kiegyensúlyozottan működj a hétköznapi életben. Számos kutatás bizonyítja, hogy a pihentető alvás hiánya komoly egészségi problémákhoz vezethet, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, az elhízást és a mentális zavarokat is. Na de mi a helyzet akkor, ha a pihenés csak nem akaródzik összejönni?
Hosszú időn át tartó munkahelyi és/vagy családi nyomás és a túlterheltség érzése – nagyon leegyszerűsítve ezért alakul ki a krónikus stressz. Valószínűleg mindannyian voltunk stresszes helyzetekben, tudjuk, hogy milyen érzés. Most képzeljék el azt, hogy ez az érzés állandósul, és nemcsak pár percig, óráig, napig érezzük a nyomást, hanem akár hónapokon, éveken keresztül. Ebben a cikkben bemutatunk néhány technikát a krónikus stressz ellen.
Felnőtt korunkban hajlamosak vagyunk egy hosszú, pihentető alvást luxusnak tekinteni, pedig tinédzser korunkban – ha szerencsések voltunk – elképzelhetetlen lett volna, hogy hétvégén 10-11 előtt kikeljünk az ágyból. Ebben a cikkben megnézzük, hogy egészen pontosan hány óra alvásra lenne szükségünk, hogy nappal jól funkcionáljunk. Javaslunk néhány trükköt, amellyel „meghackelhetjük” az alvásidőnket, ha éppen sok a dolgunk, de megnézzük azt is, hogyan tarthatjuk magunkat ébren kevés alvás után.
Manapság sajnos nagyon sok ember szenved álmatlanságban, pedig az alvás segíti az idegrendszer regenerációját, támogatja az érzelmi egyensúlyt, és javítja a stressztűrő képességet. Az éjszakai pihenés során fokozódik a növekedési hormon termelése, amely fontos a sejtek regenerálódásában. Milyen jelei lehetnek annak, ha rosszul alszunk, és mit tehetünk ellene? Melyek azok a szakmák, ahol kiemelkedő jelentősége van a jó alvásnak? Hogyan lehet áthidalni az éjszakai munka miatt felborult alvásritmust? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseknek járunk utána.
Ha nincsenek rendben a pihenéssel eltöltött óráink éjszaka, akkor nappal sem tudunk hatékonyak lenni. De ha álmatlanul forgolódunk, akkor sem kell azonnal altatókhoz nyúlnunk: előbb mindig próbáljuk ki a szelídebb módszereket, amelyek ugyancsak lehetnek hatásosak.
A velünk élő stressz okozta mindennapos akadályok elhárítása igazi kihívás. Bár sokan sokféleképpen szembesülünk vele, egy biztos: a stressz szinte mindenütt jelen van, és a kiegyensúlyozott, kisimult élethez – amelyet egyaránt meghatároz fizikai és szellemi-lelki jóllétünk – ezzel kell is foglalkoznunk. De hogyan álljunk neki, mi férhet bele egy napba? Mutatunk néhány tippet, amelyek beválhatnak, és megvalósításukhoz mindössze egy kis odafigyelésre van szükség!
Mi a jó alvás titka? Habár nagyon sok minden múlik az adott ember aktuális fizikai és mentális állapotán is, a külső körülmények ebben az esetben talán még fontosabbak. Hogyan alakítsuk ki alváskörnyezetünket, hogy az maximálisan támogassa az éjszakai pihenést? Milyen a jó alvás, kompromisszumok nélkül? Cikkünkben ennek járunk utána!
Ma már nem kérdés, hogy a munkavállalók mentális egészsége kihat a cég gazdasági sikerére is. Azok a munkaadók, akik valóban törődnek a munkavállalóikkal, nem csupán barátságos munkahelyi légkört teremthetnek: növelhetik az általános teljesítményt, és csökkenthetik a felmondási rátát, ráadásul bizalmat és elkötelezettséget alakíthatnak ki. De vajon mi jellemzi a gondoskodó munkaadót, és miért éri meg ez a fajta befektetés?