A japán űrhivatal egyik robotja, a The Lunar Excursion Vehicle 2 fotót készített a múlt pénteken a Holdon leszálló SLIM-ről. Kiderült, a szerkezet fő hajtóműve meghibásodott.
Még január 19-én kísérelt meg precíziós leszállást a Hold felszínén a Japán szonda, a SLIM, ám az érkezés pillanatában csendbe burkolózott a japán űrhivatal. Később egy sajtótájékoztatón közölték, hogy a szonda nem kap áramot a napelemeiből, és csak az akkumulátorról tud működni – de egyben van, és sikeresen landolt.
Most kiderült, a leszállóegység valóban egyben érte el a Hold felszínét, – így Japán lett a világon az ötödik olyan ország, ami holdra szállást hajtott vége – épp csak egy olyan probléma lépett fel, amire a legkevésbé sem számítottak a szakemberek: a SLIM fejjel lefelé landolt.
Ezt a The Lunar Excursion Vehicle 2 nevű robot is megerősítette, ami az égitest felszínét kutatja, amely fotót is készített a szerkezetről.
The Lunar Excursion Vehicle 2 (LEV-2 / SORA-Q) has successfully taken an image of the #SLIM spacecraft on the Moon. LEV-2 is the world’s first robot to conduct fully autonomous exploration on the lunar surface. https://t.co/NOboD0ZJIr pic.twitter.com/mfuuceu2WA
— JAXA Institute of Space and Astronautical Science (@ISAS_JAXA_EN) January 25, 2024
A japán űrkutatási hivatal, a JAXA közlése szerint a SLIM a kijelölt helyszínétől nagyjából 55 méterre keletre érte el a felszínt. Mindez a fő hajtómű meghibásodása miatt történhetett, de hogy ennek mi az oka, egyelőre nem tudni. Ezt jelenleg is vizsgálják a mérnökök.
A JAXA néhány napja megszakította az egység áramellátását, hogy spóroljon az energiával. A modul napelemei nyugatra néznek, így ha a napfény ebből az irányból érkezik a Hold felé, lehetőség nyílik napenergia termelésére.
A szakemberek azt közölték, az egység már eddig is nagyon sok tudományos és műszaki adatot gyűjtött össze, amit hamarosan begyűjtenek majd a SLIM-ről.
Az ember nélküli japán űreszköz 2,4 méter hosszú, 1,7 méter széles és 2,7 méter magas. Tömege 200 kilogramm. A SLIM-et 2023. szeptember 7-én indították el a délnyugat-japáni Tanegasima űrrepülőtérről, és december 25-én állt Hold körüli pályára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.