Az amerikai Columbia Egyetem tudósai létrehoztak egy mesterséges intelligenciát az ujjlenyomatok elemzéséhez és azonosításához, az eredmény pedig alaposan meglepte őket.
Régóta tartja magát az a meggyőződés, hogy egy ember kezén az ujjlenyomatok teljesen egyediek, ám az amerikai Columbia Egyetem kutatóinak vizsgálata gyengíti ezt az állítást.
A szakemberek egy mesterséges intelligenciát képeztek ki arra, hogy megvizsgáljon 60 ezer ujjlenyomatot. Állítják, a rendszer 75–90 százalékos pontossággal képes azonosítani, hogy a különböző ujjakról származó minták egy személytől származnak-e. Az MI pontos működését egyelőre a tudósok sem értik, derül ki a Science Advancesben megjelent tanulmányból.
A BBC beszámolója szerint a kutatók úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencia a hagyományos módszerektől eltérő módon elemezte az ujjlenyomatokat. Minden bizonnyal az ujj közepén lévő bordák tájolására összpontosított, nem pedig arra, ahogyan az egyes bordák véget érnek és elágazódnak. Hod Lipson, az egyetem tudósa szerint az egyértelmű, hogy az MI nem olyan markereket használt, mint amilyeneket a kriminalisztika az elmúlt évtizedekben.
Az eredmény alaposan meglepte a kutatókat. Graham Williams, a brit Hull Egyetem kutatója szerint azonban sosem volt alapvető tézis, hogy minden ujjlenyomat egyedi, csupán azt lehetett tudni, hogy egyelőre nem találtak két olyan embert, akinek az ujjlenyomata ugyanolyan lett volna.
A kutatók szerint az eredmény új utat nyithat a biometrikus azonosításban és a kriminalisztikában is. Ha például egy azonosítatlan hüvelykujj-lenyomatot találnak az A helyszínen, és egy azonosítatlan mutatóujj-lenyomatot a B-n, akkor a kettő jelenleg nem hozható összefüggésbe ugyanazon személlyel. A mesterséges intelligencia azonban képes lehet erre.
Rájöttek a tudósok, miért lesz minden ujjlenyomat egyedi
Az ujjlenyomat már a magzati korban kialakul, a skót Edinburgh-i Egyetem kutatói pedig arra is rájöttek, hogy mindezt két fehérjének köszönhetjük.
Fontos megjegyezni, hogy a vizsgálatban használt összes ujjlenyomat jó minőségű volt, ami a való életben nem biztos, hogy így van. Ezeknél a mesterséges intelligenciának jóval nehezebb dolga lehet az azonosítással.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.