Tech hvg.hu 2023. december. 29. 12:32

Peren kívüli egyezséggel ért véget egy a Google anyacége ellen benyújtott 5 milliárd dolláros kereset

Az amerikai állampolgárok azért nyújtották be a techóriás elleni csoportos keresetüket, mert a Google akkor is folytatta az adatgyűjtést róluk, amikor inkognitó módban használták a böngészőt.

Peren kívüli egyezséggel ért véget egy a Google anyacége, az Alphabet ellen benyújtott ötmilliárd dolláros kereset – írja a BBC. Az amerikai állampolgárok azért nyújtották be a techóriás elleni csoportos keresetüket, mert a Google akkor is folytatta róluk az adatgyűjtést, amikor inkognitó módban használták a böngészőt.

Yvonne Gonzalez Rogers amerikai kerületi bíró csütörtökön felfüggesztette az ügy tervezett tárgyalását Kaliforniában, miután az ügyvédek közölték, hogy előzetes egyezségre jutottak. Rogers bírónő az év elején elutasította a Google-nek az eljárás megszüntetésére vonatkozó kérelmét, mondván, hogy nem ért egyet az cég azon érvelésével, miszerint a felhasználók beleegyeztek volna abba, hogy a Google információkat gyűjtsön a böngészési tevékenységükről.

A megegyezés feltételeit nem hozták nyilvánosságra, ugyanakkor szinte biztosra vehető, hogy a Google-nek rengeteg pénzt kell kifizetnie annak érdekében, hogy ne szülessen elmarasztaló ítélet vele szemben.

A Boies Schiller Flexner ügyvédi iroda által 2020-ban benyújtott csoportos kereset azt állította, hogy a Google akkor is nyomon követte a felhasználók tevékenységét, amikor azok a Google Chrome böngészőt "inkognitó", más böngészőket pedig "privát módban" használtak.

Az iroda közleménye szerint ez a gyakorlat a Google-t a felhasználói preferenciákra és potenciálisan kínos dolgokra vonatkozó információk ellenőrizhetetlen tárházává tette. A Google jogi képviselői ezzel szemben azt állították, hogy a cég nem titkolta el a felhasználók elől azt a tényt, hogy a privát böngészésüket is figyelemmel kíséri, és adatot gyűjt róla, még ha a felhasználók ezt másként is gondolták.

A keresőmotor szerint a keresési előzmények gyűjtése, még privát módban is, segít a webhelyek tulajdonosainak "jobban értékelni tartalmaik, termékeik, marketingjük és egyéb szolgáltatásaik teljesítményét". A Google Chrome böngészőjén belül az inkognitó mód lehetőséget ad a felhasználóknak arra, hogy anélkül keressenek az interneten, hogy tevékenységüket a böngésző vagy az eszköz elmentené. A meglátogatott webhelyek azonban olyan eszközöket alkalmazhatnak a használat nyomon követésére, mint a Google Analytics.

A Google-nek nem ez az egyetlen peres ügye, ahol az adatkezelési gyakorlata, illetve a hirdetőpiacon való visszaélései állnak a keresetek célkeresztjében. A hónap elején a techóriás közölte, hogy 700 millió dollárt fizet annak a pernek a rendezésére, amelyet amerikai államok egy csoportja indított, azzal vádolván a céget, hogy elfojtja az Android-eszközökön működő Play Store-jával szembeni versenyt.

Ez napokkal azután történt, hogy a Google elveszített egy amerikai bírósági csatát a Fortnite-ot gyártó Epic Games-szel szemben. A videojáték-vállalat 2020-ban perelte be a Google-t, amiért az jogellenes előnyöket biztosított a saját alkalmazásboltjának a konkurenciával szemben.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.