Tech hvg.hu 2023. december. 13. 13:03

Nukleáris meghajtást kap a NASA drónja, -179 Celsius-fokot is kibír majd a Szaturnusz holdján

A NASA atommeghajtású drónja, a Dragonfly pénzügyi okok miatt késve, de biztosan elindul Szaturnusz holdjához, a Titanhoz. Gyorsan oda kell érnie, majd ott extrém körülményeket kell kibírnia.

A NASA pár éve döntött arról, hogy 2027-ben fogja elindítani Dragonfly nevű különleges eszközét, egyfajta helikopterét a Szaturnusz holdjához, a Titanhoz. A cél az, hogy a repülni képes eszköz a levegőből fedezze fel az égitestet és felszínét, ami a kutatók szerint egy rendkívül érdekes helyszín.

A projektről legutóbb bő egy éve lehetett hallani, amikor kiderült, hogy hol fog leszállni az egység. Most újabb információk láttak napvilágot a küldetésről, melyek közül a rossz hír a csúszás: a Dragonfly ugyanis pénzügyi okok miatt nem 2027-ben, hanem 2028-ban indul majd útnak – írja az Interesting Engineering.

NASA / Johns Hopkins APL / Steve Gribben

A szerkezetről emellett azt is elárulta a fejlesztő Hopkins Alkalmazott Fizikai Laboratórium, hogy nagyjából akkora lesz, mint egy autó, és nukleáris meghajtással működik majd. Nicola Fox, a NASA tudósa szerint a csapatnak sikerült több technikai és programozási problémát is megoldania, így aztán a Titan felszínén is képes lesz dolgozni a szerkezet.

A NASA választása azért esett a Titanra, mert sokban hasonlít a Földre az égitest. A Naprendszer második legnagyobb holdján van folyó, a légökre a Földhöz hasonlóan nitrogénből áll (némi metánnal), és van egy körforgás is rajta, amikor csapadék – folyékony metán – hullik az égből.

NASA / Johns Hopkins APL / Steve Gribben

A felszínével kapcsolatban azt gyanítják, hogy nagyon gazdag szerves molekulákban.

A Dragonfly éppen ezért rengeteg tudományos műszerrel lesz felszerelve, melyek segítségével kideríthető, van-e élet az égitesten. Emellett kamerát is szerelnek az egységre.

Az eddigi tesztek alapján a szerkezetet jól lehet irányítani, és kibírja mind a -179 Celsius-fokot, ami Titan felszínén várja majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.