Tech Balogh Csaba 2023. december. 01. 13:33

Nem mindenkinek világos, hogy mit szabad csinálni – ez hátráltathatja az EU-ban a felhő fejlődését

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

A jövő év legnagyobb feladata, hogy a felhőinfrastruktúrában érdekeltek – a szolgáltatóktól kezdve a szabályozó hatóságokig – összefogva világosabbá tegyék a vállalati szektor és a közszféra szereplőinek, milyen szabályok mentén játszhatnak Európában.

Ezt Max Peterson, az idén budapesti irodát is nyitott Amazon Web Services (AWS) szuverénfelhő-szolgáltatásért felelős alelnöke mondta a HVG-nek a Las Vegasban rendezett re:Invent 2023 technológiai konferencián. A korábban éveken át a közszférának szánt megoldásokat felügyelő vezető egy csütörtök délutáni sajtóbeszélgetésen arra utalt, Európában jelenleg nem technológiai akadálya van a felhőszolgáltatásokba költözésnek.

Ugyanis több felhős óriás is elérhetővé tette már az Európai Unión belüli szuverén felhőjét, azt a lokálisan dedikált infrastruktúrát, melyet kifejezetten európai vállalatok és közintézmények számára hoztak létre. Az ilyen felhőszolgáltatás lehetővé teszi, hogy a felhasználók az általuk létrehozott összes adatot az EU-n belül tartsák.

Max Peterson az AWS egy korábbi, júniusi rendezvényén, Washingtonban
AWS

A Google, a Microsoft és az Oracle után legutóbb, október végén éppen az Amazon indította el az AWS Sovereign Cloud nevű szolgáltatását. Az infrastruktúra üzemeltetése és támogatása kizárólag az EU-ban székhellyel rendelkező AWS-alkalmazottak ellenőrzése alatt áll. A szolgáltatásért felelős vezető szerint a konkurensekhez képest előnye, hogy a szuverenitásért cserébe nem kell funkcióvesztéssel számolniuk az ügyfeleiknek.

A közép- és kelet-európai újságírók előtt nyilatkozó Peterson szerint az nem elég, hogy elérhető kapacitás és választék is van az uniós piacon. A gond az, hogy a felhős átálláson gondolkodó sok szereplő számára még mindig nem világos a felhő adatvédelmi jogi szabályozása. Azaz, hogy mit hol tárolhatnak, pontosan milyen paraméterek mentén. Az AWS területért felelős alelnöke szerint a piac edukálása mellett a validáció is fontos: megfelelő visszajelzés biztosítása arról a cégeknek és közintézményeknek, hogy teljesítették a mérhető paramétereket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.