Tech hvg.hu 2023. november. 22. 15:15

A kórházi szuperbaktérium ellen a klóros fertőtlenítőszer is csak annyit ér, mint a víz

Egy friss kutatás szerint a kórházi köpenyek és felületek tisztítására jelenleg használt egyik alapvető klóros fertőtlenítőszer nem pusztítja el az antibiotikumokkal összefüggő megbetegedések leggyakoribb okozóját az egészségügyi intézményekben.

A phys.org tudományos szakportál a Plymouthi Egyetem kutatásáról beszámolva azt írja, hogy a Clostridium difficile nevű baktérium spóráit egyáltalán nem zavarja a sok kórházban használt nagy koncentrációjú fehérítőszer. Sőt, a klóros vegyszerek valójában egyáltalán nem bizonyultak hatékonyabbnak ezen spórák elpusztításában, mint a tiszta, adalékanyag nélküli víz.

A Microbiology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint a klinikai környezetben dolgozó és kezelt emberek tudtukon kívül a szuperbaktérium okozta komoly fertőzés kockázatának lehetnek kitéve.

Az antimikrobiális rezisztencia gyakoriságának növekedésével a szuperbaktériumok által az emberi egészségre jelentett veszély egyre nagyobb. A tanulmányunk távolról sem azt bizonyítja, hogy klinikai környezetünk tiszta és biztonságos a személyzet és a betegek számára, hanem arra világít rá, hogy a Clostridioides difficile spórák képesek elviselni a fertőtlenítést a használatban lévő és az ajánlott aktív klórkoncentráció mellett

– nyilatkozta a kutatást vezető Tina Joshi, a Plymouthi Egyetem molekuláris mikrobiológia docense.

Nyilvános rangsor készült arról, hogy mely kórházakban mekkora a kórházi fertőzések aránya

A vérmérgezést okozó fertőzésekben élen járnak a nagyobb budapesti és vidéki kórházak.

A kutatók szerint sürgősen meg kell találni a jelenlegi fertőtlenítőszerek olyan alternatíváit, amik képesek lépést tartani a baktériumok fejlődésével.

Ahogy a magyarországi kórházi fertőzésekről gyakoriságát feltáró Direkt36 írja, a Clostridium difficile egy vészes hasmenéssel járó gyakori kórházi fertőzés, a legyengült kórházi fekvőbetegeknél súlyos esetben – és ha nem kezelik megfelelően – életveszélyes bélgyulladáshoz vezethet. A magyar kórházak közül a 100 ezer ápolási napra vetített adatok alapján a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban, a Károlyi Sándor Kórházban és az Észak-budai Szent János Centrumkórházban fordult elő leggyakrabban ilyen fertőzés.

Hirdetés