Tech hvg.hu 2023. október. 18. 22:03

Újabb helyen tilthatják be az élő arcfelismerést

Több mint félszáz brit törvényhozó kéri az élő arcfelismerés leállítását, és ezzel csatlakozik az Európai Unió elképzeléséhez. Az EP még nyáron hagyta jóvá a mesterséges intelligenciával végzett arcfelismerés nyilvános helyeken történő teljes betiltását.

A brit rendőrség számos nagyszabású nyilvános eseményen, nemrégiben például II.Károly király megkoronázásán is használta az élő (valós idejű) arcfelismerést, amelyet egyébként „a brit történelem legnagyobb élő arcfelismerési műveleteként" emlegetnek. A technológia használatát viszont már régóta bírálják Nagy-Britanniában olyan polgárjogi csoportok, mint például az Amnesty International.

A politikai spektrum szinte minden részét képviselő brit törvényhozók az élő arcfelismerés használatának abbahagyására szólították fel a bűnüldöző szerveket, és különböző nonprofit szervezetek és jótékonysági szervezetek is csatlakoztak a kéréshez.

A tiltakozások arra hívják fel a figyelmet, hogy az arcfelismerő kamerák az Egyesült Királyságon belül több millió „arclenyomatot" vesznek, gyakran beleegyezés nélkül, ami veszélyes precedensnek, a magánéletre és szabadságra vonatkozó fenyegetésnek tekinthető.

A The Guardian korábbi beszámolója szerint az Európai Unió általános tilalmat vezetett be az említett technológiára, korlátozva annak használatát a közterületi rendőri tevékenységekben az egyik első lehetséges mesterséges intelligenciáról szóló törvény (AI Act) alapján. Az EU egyébként tavaly júniusban javasolta az élő arcfelismerés szabályozását azáltal, hogy „elfogadhatatlan kockázatot jelentő mesterségesintelligencia-rendszerként” minősítette azt, amelyről úgy gondolják, hogy „veszélyt jelent az emberekre”.

Az élő arcfelismerés globálisan is vizsgálatok kereszttüzében áll. A massachusettsi törvényhozók tavaly júniusban olyan állami törvényjavaslatot tettek, amely szerint kizárólag az állami rendőrség használhassa a technológiát. Még Kína is szabályokat dolgozott ki az arcfelismerés szabályozására. A Kínai Kibertér Adminisztráció törvénytervezete azt jelzi, hogy a technológia csak „meghatározott céllal és kellő szükségszerűséggel” használható, és ehhez hozzájárulás is szükséges.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.