Az amerikai pénzügyminisztérium a Gazpromnyeftyet és a Szurgutnyeftyegazt is szankciókkal sújtotta.
Újabb, az orosz olaj- és gázbevételeket célzó szankciócsomagot vezette be a Biden-kormányzat pénteken – írja a Reuters.
„Az intézkedések az eddigi legjelentősebb szankciók az orosz energiaszektor ellen, amely a Kreml háborús gépezetének legnagyobb bevételi forrása. (…) A szankciók logikája az, hogy az orosz olajtermelés és -elosztás minden szakaszát sújtják” – mondta az amerikai kormányzat egyik magas rangú tisztviselője újságíróknak, hozzátéve, hogy az intézkedések a várakozások szerint havi több milliárd dollár bevételtől fosztják meg Oroszországot.
Az amerikai pénzügyminisztérium bejelentése szerint szankciókkal sújtották a Gazpromnyeftyet és a Szurgutnyeftyegazt, amelyek kőolajat tárnak fel, termelnek ki és értékesítenek. Emellett büntetőintézkedések alá vontak 183 olyan hajót is, amelyek orosz kőolajat szállítottak – elsősorban Indiába és Kínába –, és amelyek közül sok a nem nyugati vállalatok által üzemeltetett, öregedő tartályhajók úgynevezett árnyékflottájába tartozik.
Az intézkedések március 12-ig lehetővé teszik a szankciókkal sújtott szervezetek számára, hogy befejezzék az energiával kapcsolatos tranzakcióikat. Az orosz olajkereskedelemben és az indiai olajfinomításban dolgozó források szerint a szankciók mégis súlyos fennakadásokat fognak okozni az orosz olajexportban a fő vásárlók, India és Kína felé.
A Gazpromnyefty közlése szerint a szankciók indokolatlanok és jogtalanok, és a vállalat folytatja működését.
Az olaj világpiaci ára több mint 3 százalékot ugrott a pénzügyminisztérium bejelentése előtt, és a Brent nyersolaj hordónkénti ára 80 dollár közelébe került, mivel a szankciókat tartalmazó dokumentum körbejárta az európai és ázsiai kereskedőket.
Az Egyesült Államok novemberben több kisebb pénzintézet mellett azt a Gazprombankot is szankcionálta, amely Oroszország legfőbb csatornája a globális energiabizniszhez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.