Tech hvg.hu 2023. október. 09. 17:03

Első egyetemi vizsgáján megbukott a tudós, aki most kémiai Nobel-díjat kapott

Az amerikai Moungi Bawendi középiskolában olyan jó volt a természettudományos tárgyakból, hogy sosem kellett tanulnia a vizsgáira. Aztán jött a Harvard Egyetem, és minden megváltozott.

Gyakran emlegetett városi legenda, hogy Albert Einstein megbukott matematikából. Bár a történet viccesen hangzik, valójában tényleg nem több kitalációnál – nem úgy az a sztori, amiről most a LiveScience írt a nemrégiben Nobel-díjat kapott tudósról, Moungi Bawendiről.

Az amerikai Bawendi két másik amerikai kollégájával, Louis Brusszal és Alexei Ekimovval közösen nyerte el a legrangosabb tudományos elismerést a kvantumpontokként (esetleg kvantumpöttyökként) ismert félvezető nanostruktúrák felfedezéséért és előállításáért. Mint kiderült, nem sokon múlt, hogy más pályát válasszon.

A beszámoló szerint a jelenleg a Massachusettsi Műszaki Egyetemen oktató tudós egyetemistaként megbukott az első kémiavizsgáján, amibe saját bevallása szerint „majdnem belepusztult”.

AFP

A most 62 éves Bawendi a középiskolában olyan jó volt a természettudományos tárgyakból, hogy különösebb erőfeszítést sem kellett tennie annak érdekében, hogy kitűnő legyen belőlük. Az 1970-es években aztán a Harvard Egyetemre vették fel, ahol nem éppen ilyen élményben volt része.

„Megszoktam, hogy nem kellett tanulnom a vizsgákra. De amikor az egyetemen megkaptam a feladatsort, lefagytam: sem az első kérdést nem tudtam megválaszolni, sem a másodikat” – emlékezett vissza. Végül 100-ból csak 20 pontot ért el, ami a legalacsonyabb pontszám volt az egész évfolyamon.

„Azon gondolkodtam, hogy mit keresek én itt” – mondta Bawendi. A kémiát szerette ugyan, azt azonban elfelejtette megtanulni, hogyan kell tanulni, így komoly erőfeszítéseket kellett tennie annak érdekében, hogy a vizsgái sikerüljenek.

Bawendi azt üzente a fiataloknak: ne hagyják, hogy egy kudarc eltántorítsa őket a céljuktól, inkább tartsanak ki és küzdjenek azért, hogy az álmuk valóra válhasson.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.