Tech hvg.hu 2023. szeptember. 16. 12:03

Barnáról hirtelen kékre változott a szeme annak a fiúnak, aki egy közismert koronavírus elleni gyógyszert kapott

A favipiravir alkalmazásának egyik ritka mellékhatása lehet, hogy megváltozik az ember szemének a színe. Ez történt nemrég egy thaiföldi kisfiú esetében is.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Különös esetről írtak tanulmányt a thaiföldi Chulabhorn Royal Academy kutatói a Frontiers in Pediatrics című tudományos lapban. A publikáció szerint egy hat hónapos gyermek szeme színe barnáról hirtelen szokatlan kék árnyalatúra változott, ami az orvosok szerint a koronavírus-fertőzés kezelésének egy nagyon ritka szövődménye lehet.

Az IFLScience szerint a fiút köhögéssel és lázzal vitték orvoshoz. Ott egy teszt kimutatta: koronavírussal fertőződött meg.

Az orvosok az influenza ellen használt favipiravirt írták fel neki, amit Japánban és Thaiföldön, illetve a világ megannyi részén a koronavírus-fertőzötteken is alkalmaznak. A gyógyszer mellékhatása lehet az enyhe hasmenés, valamint a húgysav szintjének megemelkedése a vérben, a fiú édesanyja azonban 18 órával a kezelés megkezdése után azt vette észre, hogy fia szemszíne megváltozik. Mint kiderült, a napfényben élénkkék színű lett.

Hogy működik a favipiravir, amit magyar koronavírus-betegeknél is használnak?

Pécsi virológusok ezúttal a már Magyarországon is használt hatóanyag, a favipiravir működésébe engedtek betekintést. A szerrel koronavírus-betegeket kezelnek.

Kiderült, a gyógyszer ritka mellékhatásaként máskor is jelentettek már hasonló esetet. Volt arra is példa, hogy egy 20 éves fiatal szemszíne változott meg, a kezelés után azonban újra visszanyerte eredeti kinézetét. Szerencsére ez ebben az esetben is így történt.

A beszámoló szerint korábban olyan ritka mellékhatásokat is feljegyeztek, mint a világító haj vagy köröm.

„Elfogadhatatlan, hogy börtönbe zárással fenyegető eljárást indítanak, mert kutatók elmondták a véleményüket" - a biostatisztikus reagált az OGYÉI feljelentésére

Ferenci Tamás biostatisztikus reagált arra, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a favipiravir hatásosságát kétségbevonó cikkek miatt feljelentést tett.

A kutatók úgy vélik, további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, mennyire gyakran fordulhat elő a mostanihoz hasonló eset a favipiravir alkalmazása esetén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.