Tech hvg.hu 2023. szeptember. 05. 12:03

Valami becsapódott a Jupiterbe, egy amatőr csillagásznak sikerült videóra vennie

Egy eddig be nem azonosított objektum ütközött augusztus 29-én a Jupiterrel. Az először Japánból észlelt eseményt rögzítették is.

Néhány napja egy ismeretlen objektum, a legvalószínűbb feltételezések szerint egy aszteroida csapódott a Jupiter felszínébe, ami rövid, de éles villanással járt. Bár az ilyen esetek nem ritkák, kivételes, hogy egy ilyen pillanatot sikerül megörökíteni. A mostani felvételt ráadásul amatőr csillagászoknak köszönhetjük – számolt be róla az IFLScience.

A becsapódást először az okinavai csillagászok észlelték, helyi idő szerint augusztus 29-én hajnali 1 óra 45 perckor. Az Oases projekt résztvevői rögtön arra kérték a követőiket, ha ők is látták a villanást a Jupiternél, akkor azt jelezzék nekik.

A felhívásra reagálva egy másik X-fiók, a MASA Planetary Log tulajdonosa is megerősítette a becsapódás tényét. Hangsúlyozta: nagyon szerencsésnek érzi magát, hogy sikerült lencsevégre kapnia egy ilyen eseményt.

Azt egyelőre nem tudni, hogy mekkora lehetett az objektum, csak az biztos, hogy elég nagy ahhoz, hogy ilyen látványos villanást okozzon.

A Jupiterrel – méretéből, így pedig gravitációs erejéből – adódóan gyakran történik ilyesmi, a becsapódó objektumok a Mars és a Jupiter közti aszteroidaövből származnak.

Egy 2013-as tanulmány szerint évente 12–60 alkalommal csapódnak átlagosan 5–20 méter átmérőjű objektumok a Jupiter felszínébe. 100 méternél nagyobb égitestekkel csak néhány évente egyszer történik ilyesmi.

A Jupitert figyelte az amatőr csillagász, amikor egy aszteroida hatalmasat fotóbombázott

A brazil megfigyelő először nem hitte, hogy egy űrszikla esik szét előtte.

A történelem során 1994-ben rögzítettek először becsapódást a Jupiter felszínébe, akkor a Shoemaker-Levy 9 üstökös ütközött a gázóriással. Ez duplán történelmi jelentőségű volt, ugyanis ez volt az első eset, hogy két test ütközését figyelték meg a Naprendszeren belül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.