Egy eddig be nem azonosított objektum ütközött augusztus 29-én a Jupiterrel. Az először Japánból észlelt eseményt rögzítették is.
Néhány napja egy ismeretlen objektum, a legvalószínűbb feltételezések szerint egy aszteroida csapódott a Jupiter felszínébe, ami rövid, de éles villanással járt. Bár az ilyen esetek nem ritkák, kivételes, hogy egy ilyen pillanatot sikerül megörökíteni. A mostani felvételt ráadásul amatőr csillagászoknak köszönhetjük – számolt be róla az IFLScience.
A becsapódást először az okinavai csillagászok észlelték, helyi idő szerint augusztus 29-én hajnali 1 óra 45 perckor. Az Oases projekt résztvevői rögtön arra kérték a követőiket, ha ők is látták a villanást a Jupiternél, akkor azt jelezzék nekik.
A felhívásra reagálva egy másik X-fiók, a MASA Planetary Log tulajdonosa is megerősítette a becsapódás tényét. Hangsúlyozta: nagyon szerencsésnek érzi magát, hogy sikerült lencsevégre kapnia egy ilyen eseményt.
きのうのTLで知った木星の閃光、撮影したデータを確認してみたら写っていました。
— MASA Planetary Log (@MASA_06R) August 29, 2023
…声が出ました(^^;
日本時間2023年8月29日1:45、世界時28日16:45です。https://t.co/UYhnvAmA63https://t.co/Y7nCHtJq4k pic.twitter.com/g0FerdyoVg
Azt egyelőre nem tudni, hogy mekkora lehetett az objektum, csak az biztos, hogy elég nagy ahhoz, hogy ilyen látványos villanást okozzon.
A Jupiterrel – méretéből, így pedig gravitációs erejéből – adódóan gyakran történik ilyesmi, a becsapódó objektumok a Mars és a Jupiter közti aszteroidaövből származnak.
Egy 2013-as tanulmány szerint évente 12–60 alkalommal csapódnak átlagosan 5–20 méter átmérőjű objektumok a Jupiter felszínébe. 100 méternél nagyobb égitestekkel csak néhány évente egyszer történik ilyesmi.
A Jupitert figyelte az amatőr csillagász, amikor egy aszteroida hatalmasat fotóbombázott
A brazil megfigyelő először nem hitte, hogy egy űrszikla esik szét előtte.
A történelem során 1994-ben rögzítettek először becsapódást a Jupiter felszínébe, akkor a Shoemaker-Levy 9 üstökös ütközött a gázóriással. Ez duplán történelmi jelentőségű volt, ugyanis ez volt az első eset, hogy két test ütközését figyelték meg a Naprendszeren belül.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.