Az orosz Luna-25 nevű állomás már úton van a Hold déli pólusa felé, és a földi irányítás szerint már közel jár az égitesthez. Ezt támasztják alá a hazaküldött képek is.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Oroszország nemrég felbocsátott egy leszállóegységet a Hold felé, ezzel 1976 után ismét elindította a Hold-programját. A Luna-25 nevű szerkezet augusztus 23-án szállhat majd le a felszínen, ám az első felvételeket már visszaküldte a Földre – számolt be a Space.com.
A képek augusztus 13-án, vasárnap készültek, és az Orosz Tudományos Akadémia Űrkutatási Intézete (IKI RAS) tette közzé őket. A Luna-25 látható rajtuk, a háttérben pedig ott a Hold és a Föld is. A képeken jól látni az orosz zászlót, valamint a Luna-25 feliratot.
A képek nagyjából 310 ezer km-re a Földtől készültek, és mivel az átlagos Föld-Hold távolság 384 ezer km, ez azt jelenti, hogy nincs már nagyon messze az égitesttől a szerkezet.
Az oroszok szerint az egység minden rendszere hiba nélkül működik.
Ha minden a tervek szerint halad, akkor a Luna-25 többször megkerüli majd a Holdat, hogy kiválassza a legjobb helyet a landolásra az égitest déli pólusánál. A leszállás után egy éven át dolgozik majd ott, hogy vízzé, oxigénné és a rakéták számára üzemanyaggá alakítható jeget keressen.
A Luna-25 az első, teljesen orosz gyártású szonda, ami a Holdhoz megy, és 47 év után az első, ami leszáll a felszínén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.