29 ország – közöttük Ukrajna – vezetője, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke és a NATO főtitkára vett részt azon a párizsi megbeszélésen, ahol az EU- és NATO-tagállamok Ukrajna támogatásáról és egy esetleges szárazföldi fegyverszünet esetén a katonai szerepvállalásról egyeztettek.
A találkozót már több hasonló egyeztetés előzte meg, általában Párizsban, de volt Londonban is tanácskozás. A kormányok tettre készek koalíciója néven említik együttműködésüket, amelyhez önkéntes a csatlakozás: az uniós tagállamok közül csak Magyarország és Szlovákia jelezte, hogy nem is óhajtanak ebben a munkában részt venni.
A párizsi találkozó után Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy több európai ország “megnyugtató erőket” küld bizonyos stratégiai helyszínekre Ukrajnába, ha megtörténik a békekötés Oroszországgal. Ezek az erők elrettentésként működnének egy újabb orosz agressziót megelőzendő, de nem békefenntartó erőknek szánják őket. Nincs terv arra sem, hogy az ukrán fegyveres erőket helyettesítsék velük, mivel nem a frontvonalra telepítenék őket, hanem stratégiailag fontos helyekre. Macron hozzátette, hogy nem minden résztvevő ország támogatja ezt a javaslatot, de szerinte ez nem probléma, mert önkéntes alapon működni tud a kezdeményezés.
Az EUrologus egy magas rangú, a megbeszélés részleteit ismerő uniós tisztviselőtől úgy értesült, a kormányfők kételkednek abban, hogy Oroszország végrehajtja-e a bejelentett részleges tűzszünetet. Forrásunk emlékeztetett arra, hogy az európai kormányok továbbra is a “béke az erőn keresztül” megközelítést támogatják, ennek érdekében fokozni fogják az Ukrajnának nyújtott támogatásokat, legyen szó akár katonai, pénzügyi, energetikai, újjáépítési segítségről, vagy Ukrajna EU-csatlakozásának napirenden tartásáról.
Megállapodás született arról is, hogy az ukrán hadsereg azonnali támogatásként 2 millió, nagy kaliberű tüzérségi lőszert kap, 5 milliárd euró értékben. A résztvevő G7-es, illetve EU-országok pedig megerősítették az elkötelezettségüket az összesen 35 milliárd eurós, ez évi katonai támogatásra. És arra is ígéretet tettek, hogy folytatódni fog az EU ukrán katonákat kiképző missziójának tevékenysége, amelynek keretein belül eddig már 75 ezer ukrán katonát képeztek ki.
A tettre készek koalíciója továbbra sem egy formalizált szervezet, azonban a résztvevők úgy tekintik, hogy az összefogást informálisan Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök vezeti.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
