Titkosított információk állítólag nem, érzékeny adatokból viszont annál több ment el a .MIL helyett a .ML végződésű e-mail-címekre. Mindez azért is problémás, mert a mali kormány az orosz vezetéshez húz.
Apró, de annál komolyabb bakit vétett az amerikai hadsereg a Financial Times információi szerint. A lap azt írja, egy elgépelés miatt több millió katonai e-mail ment el Maliba, amelyek némelyike igen érzékeny információkat tartalmazott.
A problémát az jelenti, hogy a .MIL helyet állítólag a .ML kiterjesztésre küldték el a leveleket, amelyekben többek között diplomáciai dokumentumok, adóbevallások, jelszavak és a vezető tisztek utazási adatai is megtalálhatók. Bár a levelek egy olyan alvállalkozónál landoltak, akinek feladata az ország doménjeinek kezelése, a .ML hamarosan visszakerül a mali kormányhoz, ami pedig jó kapcsolatot ápol Oroszországgal.
Az elgépelésből származó adatok kiszivárgására Johannes Zuurbier, a .ML-t kezelő holland vállalkozó beszélt először. Zuurbier elmondása szerint számos kísérletet tett arra, hogy figyelmeztesse az Egyesült Államokat a problémára - ami nem mellesleg 2014 óta áll fenn –, de eddig nem foglalkoztak a bejelentésével.
Zuurbier utolsó próbálkozásként kezdte el gyűjteni a leveleket, mert hamarosan át kell adnia a .ML kezelését a mali kormánynak. Mint mondta, azóta 117 ezer levelet gyűjtött össze, de volt olyan nap is (július 12.), amikor egy nap leforgása alatt 1000 ilyen érkezett hozzá.
Az amerikai hadsereg érzékeny biometrikus adataival kerülhettek fel eszközök az eBayre
Olyan adatokra bukkantak internetről vásárolt eszközökön kutatók, amelyek amerikai katonákra és segítőikre akár életveszélyesek is lehetnek illetéktelenek kezében. Pedig a biometrikus adatok megsemmisítése kifejezetten egyszerű lett volna.
A szakember szerint bár egyik tartalma sem volt minősített – vagyis nem tartalmazott titkos információkat –, azok tele vannak érzékeny, a katonákra és a családjukra vonatkozó adatokkal. Ezek közé tartozik például az amerikai vezérkari főnök, James McConville tábornok májusi indonéziai útja is. De vannak olyan levelek, amelyekhez létesítmények térképeit és a bázisokról készített fényképeket csatoltak, valamint személyes adatokat, adózási információkat, hajók legénységének listáját, egészségügyi adatokat, szerződéseket és egyéb érzékeny információkat is találni bennük.
Az amerikai hadsereg állítólag tud a problémáról, és blokkolják is a .ML domaint, mikor valaki a .MIL-ről akar oda küldeni levelet. Mindez arra utal, hogy a felhasználók a saját e-mail-címükről küldték el ezeket az információkat, ami szintén komoly kérdéseket vet fel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.