Az Enceladuson, a Szaturnusz holdján keresnének az életre utaló jeleket egy robotkígyóval, aminek már egy prototípusa is elkészült.
Különleges misszióra készül a NASA, már ami az eszközt illeti: egy egyedi robotkígyóval készülnek az élet jeleit keresni a Szaturnusz egyik holdján. Az eszköz – amit EELS-nek, azaz Exobiology Extant Life Surveyornek kereszteltek – képes keresztülhaladni az Enceladus különböző típusú terepein is.
Erről a holdról ugyanis azt feltételezik, hogy a jeges kérge alatt folyékony óceán lapul, az EELS pedig segíthet a tudósoknak igazolni mindezt.
A méretes, önjáró eszközt a NASA JPL robotikai laborja fejlesztette – a robotkígyó több egyforma szegmensből tevődik össze. Ezek tartalmaznak meghajtásért és működtetésért felelős részeket is, amelyek ellátják energiával a különböző elektromos berendezéseket, és biztosítják a zavartalan kommunikációt is számukra – írja a BGR.
Történelmi választ adhat az űrszonda, amit a Szaturnusz holdjához küldenének
Kutatók szerint egy, a Szaturnusz holdjához, az Enceladushoz küldött űrszondával kizárhatnák, hogy van élet az égitesten. Bíznak benne, hogy nem járnak sikerrel.
A rendszert úgy fejlesztették, hogy a kialakítása segítse az Enceladus felső jeges kérgén történő áthaladást, de mélyebbre is be tudja magát ásni, hogy a felszín alatti, rejtett óceánt tudja keresni.
A robotból már készült is egy prototípus, ami több szakaszból áll, és már képes mozogni is:
Az sem kizárt, hogy az EELS más bolygókon, így például a Marson is felhasználható lehet, a felszín alatti – vagy akár feletti – felfedezésekben. Ez akár a marsi élet utáni keresést is megkönnyítheti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.