Eredetileg bontásra vásárolta meg, most azonban újból üzembe helyezne egy leállított atomerőművet egy amerikai vállalat – az elgondolás azonban nem lenne egyszerű, pláne nem olcsó, és a korábban leállításért lobbizó aktivisták sem örülnek éppen az ötletnek.
Az elmúlt években a világ több atomerőművét is bezárták, Németországban például néhány hete állították le az ország utolsó reaktorait is.
Amerikában is több atomerőművet bezártak már, azonban most egy szokatlan dologra készül egy vállalat: egy leállított reaktort szeretne újból üzembe helyezni.
Mint az AP írja, a Holtec Decommissioning International nevű cég még 2022 júniusában, hetekkel a leállítása után vásárolta meg a michigani Palisades Atomerőművet, akkor még azzal a céllal, hogy elbontsa azt.
A leállítás után a fűtőanyagot eltávolították a reaktormagból, és az illetékes hatóságokat is értesítették arról, hogy az áramszolgáltatás véglegesen leállt.
Az ügy azonban váratlan fordulatot vett, ugyanis a helyi kormányzó és a környék vezetőinek támogatásával a Holtec egy kampányt indított a reaktor újraindítására – a létesítmény a 800 megawattos teljesítménnyel tudott működni, amivel az állam villamosenergia-termelésének 5 százalékát adta.
A korábban a leállításért lobbizó aktivisták az újraindítás ötletétől sincsenek elragadtatva, ők korábban azért kritizálták a létesítményt, mert az elmondásuk szerint nem volt megfelelően karbantartva, így veszélyes volt. Megjegyzik: több probléma is volt az erőművel, amit egy meghibásodás miatt már két héttel a tervezett időpont előtt le kellett állítani.
A Holtec most finanszírozást keres a reaktor újraindításához, ehhez azonban állami pénzekre is szükség lesz, ahogyan szabályozás alóli mentességekre és egy olyan áramszolgáltatóra is, amely hajlandó lenne energiát vásárolni az erőműtől.
A németek bezárják, a finnek megnyitják: vasárnap indul be Európa legnagyobb atomreaktora
A reaktort 18 éve kezdték építeni. Vasárnap megkezdi a kereskedelmi áramtermelést a finnországi Olkiluoto 3 (OL3) atomerőmű, Európa legnagyobbika - jelentette be az üzemeltető társaság, a Teollisuuden Voima (TVO).
Egy atomerőmű újraindítása azonban közel sem egy gombnyomás: az üzemeltetőnek sok technikai és szabályozási akadályt kell leküzdenie, például engedélyt is szereznie kell az üzemeltetéshez. Emellett több száz fős személyzetet is fel kell vegyenek, nem is beszélve a betanításukról.
Szükség lesz az egység átvizsgálására is, hogy minden hibás vagy elhasználódott alkatrészt és berendezést kicseréljenek – főleg, hogy ezekkel már a bezárás előtt is problémák voltak.
Arról nem is beszélve, hogy az üzemeltetési engedélyt csak akkor kapná meg a Holtec, ha előtte felújítanák és korszerűsítenék az erőművet, aminek brutális költségei lennének, és komoly rizikót is jelentene a cég számára – ha végül nem kapnák meg az engedélyt, az egész elégetett pénz lenne.
(A kiemelt kép illusztráció, azon nem a Palisades erőmű látható.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.