Nagy jövő állhat az atomenergia és az uránrészvények vásárlói előtt
A zöldátmenet és a nemzetközi helyzet is tartósan felfelé nyomhatja az urán tőzsdei árát. A trendből a kisbefektetők is profitálhatnak.
A zöldátmenet és a nemzetközi helyzet is tartósan felfelé nyomhatja az urán tőzsdei árát. A trendből a kisbefektetők is profitálhatnak.
A Google nemrég együttműködési megállapodást kötött az amerikai Kairos Power nevű startup céggel, amely 2035-ig összesen hét darab kis moduláris reaktort épít a cég számára.
A brit Leicesteri Egyetem cége, a Perpetual Atomics kezdte el annak a rendszernek a fejlesztését, ami a jövőben atomenergia segítségével termelne áramot és hőt a világűrben.
Év végén vagy a jövő év elején megtörténhet az „első betonöntés”.
Évtizednyi bezárási hullám után kiszuperált erőművek újranyitásával elégítené ki a mesterséges intelligencia energiaigényét egy formálódó, új trend az Egyesült Államokban. Így lehel új életet a Microsoft a Three Mile Islandbe, de más társaság is megkötötte már a saját nukleáris bizniszét. A kritikusok aggódnak, mert az atomenergia csak a kibocsátástól mentes, a kockázatoktól nem.
Németország és Kína is kísérletezett már olyan atomreaktorral, ami képes akkor is lehűteni a magját, ha nincs külső energiaforrásból működtetett hűtőrendszer kapcsolva rá. Kínai tudósok minap számoltak be arról: sikerült.
Egy dél-koreai társaságot bíztak meg két új atomenergiablokk építésére a csehországi Dukovanyban. A Cseh Köztársaság 1993-as megalakulása óta ez lesz a legnagyobb állami megrendelés.
Sokkal gyorsabban épülnek fel Kínában az erőművek, mint bárhol másutt a világon. Peking az atomiparnak is intenzíven juttatja az állami támogatásokat.
Románia tíz éve még egy kínai vállalattal kötött előzetes megállapodást két új erőműblokk megépítésére, 2020-ban azonban úgy döntött, inkább a már működő blokkoknál használt kanadai technológiára alapozza az erőmű bővítését, és az egyes blokk felújítását is kanadaiak végezhetik.
A Paks II. Zrt. vezérigazgatója szerint egyelőre még nem látják az együttműködési pontokat, de abszolút vizsgálják a lehetőségeket a kínaiak munkaszervezési és egyéb tapasztalatai miatt.
Az atomerőművek kiégett fűtőelemeit, ha többször nem is, de egyszer újra fel lehet használni. Ellátogattunk Normandiába, a világ legnagyobb kapacitású újrafeldolgozó üzemébe, megnéztük, hogyan nyerik ki a kiégett kazettákból a hasznos anyagot, és azt is, mit kezdenek a már menthetetlen, óriási radioaktivitású nukleáris hulladékkal.
A rendszerváltás előtt Bulgária is teljes mértékben szovjet nukleáris technológiát használt, de Oroszország Ukrajna elleni agresszióját követően igyekszik minél jobban eltávolodni Moszkvától, és az atomerőművek fűtőelemeit máshol beszerezni.