A NASA mérnökei a Voyager–2 biztonsági rendszere által használt energia egy kis részét átirányították, így az űrszonda mind az öt tudományos műszere működőképes marad 2026-ig.
Előbb-utóbb el kell majd engedniük a mérnököknek a Voyager–2 űrszonda kezét, a szerkezet ugyanis már egyre kevesebb energiát tud kinyerni a rendszeréből. A NASA azonban talált egy megoldást arra, hogy meghosszabbítsa a 45 éve útnak indított űreszköz élettartamát.
A Voyager–2 jelenleg mintegy 20 milliárd kilométerre jár a Földtől, ami olyan nagy távolság, hogy több mint 22 órába telik, mire a NASA által leadott jel eléri a szerkezetet. A mérnökök szerint az űrszondának már olyan kevés energiája maradt, hogy az öt tudományos műszer egyikének működését jövőre már le kell állítaniuk, ám úgy tűnik, hogy ezt átmenetileg sikerül megúszni.
A NASA közlése szerint a fedélzet biztonsági rendszere által használt energiájának egy kis részét sikerült a műszerek felé átirányítani, ami azt jelenti, hogy az eszköz összes tudományos berendezése üzemelhet 2026-ig. Ez ugyanakkor némi kockázattal is jár, a rendszer ugyanis a feszültségingadozástól védte meg eddig a készüléket.
Megvizsgálták a Voyager-2 40 éve készített adatait, új dolog derült ki az Uránusz két holdjáról
A jelek szerint aktív óceánok lehetnek az Uránusz két holdja, az Ariel és a Miranda jégpáncélja alatt. A NASA az évtized végén új űrszondát küldene a bolygóhoz.
A Voyager–2 és a Voyager–1 jelenleg a Naprendszer szélén, a helioszféránál jár. Ez az a régió, ami megvédi a Naprendszert a világűrből érkező káros sugárzástól. A szondák ennek a tulajdonságait vizsgálják.
Linda Spilker, a NASA egyik tudósa szerint a tudományos adatok annál érdekesebbek lesznek, minél távolabb kerül a Naptól a szerkezet, így az elemi érdek az, hogy ezek minél tovább tudjanak működni.
Ha a mostani megoldás beválik, a csapat a Voyager–1-nél is alkalmazni fogja azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.