Tech MTI 2023. január. 23. 05:03

1200 éves, ősi textileket találtak az „izraeli selyemúton” a szemétben

Az „izraeli selyemút” néven is emlegetett kereskedelmi útvonal Indián, a Közel-Keleten és Egyiptomon haladt keresztül, és most az egykori szemét maradványaiban találtak érdekes leleteket.

Ősi, Kínából és Indiából származó textilmaradványokat találtak a régészek az „izraeli selyemúton”, a dél-izraeli Arava-sivatagban – jelentette az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA). A kutatók itt több száz, mintegy 1200 éves, színes textildarabra, valamint számos távol-keletről származó tárgyra leltek az ásatásukon.

Ez a „selyemút” eltért a hagyományos útvonalaktól. Izrael északi részétől délre haladt az illatszereket szállító utak mentén, átszelte az Arava-sivatagot, majd csatlakozott az Izrael földjén észak-déli irányban áthaladó, s a földközi-tengeri kikötőkhöz tartó utakhoz – nyilatkoztaaz ásatásokat vezető Bar-Oz.

„Ez volt az áruk Kínából Európába szállításának fő szárazföldi kereskedelmi útvonala, mely Indián, a Közel-Keleten és Egyiptomon haladt keresztül. A megtalált termékek és a kereskedelmi távolságok globális folyamatokról tanúskodnak a Közel-Keleten az időszámításunk szerinti első évezred végén” – tette hozzá a régész.

Minderre egy egykori szemétdomb feltárása alapján következtetnek, melyből megismerhetőek a helyi lakosok és az ősi karavános kereskedők mindennapjai, és a keletről oda-vissza szállított egzotikus áruk is.

Has the “Israel Silk Road” been discovered? >>A team of researchers led by Prof. Guy Bar-Oz of אוניברסיטת חיפה -...

Posted by Israel Antiquities Authority on Tuesday, 17 January 2023

Az i.sz. 7-8. századi, a térség korai iszlám korszakából származó szemétmaradványokban textildarabokat, ruházati- és higiéniai cikkeket is találtak, például fülpucoló botokat, kötszereket, bőrpántokat, zoknit, cipőtalpat, fésűt, valamint ses-bes játékkockákat. A textíliát a régi korokban újra és újra felhasználták, egészen addig, amíg el nem foszlottak.

„A leletek között számos import termék volt, benne Indiára jellemző dekoratív mintázatú szövetek, Kínából származó selyem, melyeket korábban ebből az időszakból nem találtak Izraelben” – hangsúlyozta Orit Shamir, az IAA textilszakértője. „A maradványok gazdagsága és bősége jelentős keresletről tanúskodik a keleti luxustermékek iránt” – tette hozzá.

Felfedeztek olyan bonyolult szövésű textileket is, amilyeneket a mai napig készítenek Iránban és más közép-ázsiai országokban a szőnyeggyártásban. Az anyagok színei is kiválóan fennmaradtak az eltelt évszázadok ellenére: a kék indigóból nyert árnyalatai, a pirosak és a barna szín változatai.

Egy 2000 éves, vélhetően bibliai kötődésű családi sírkamrát tártak fel Izraelben

Jézus születése a keresztény vallások egyik kulcspillanata, a karácsonyi hagyomány egyik alappillére, nem véletlen, ha a művészek évszázadokon át próbálkoztak azzal, hogy elképzeljék, és aztán valahogy megmutassák a jelentőségét. Összeállításunkban azt néztük meg, hogy sikerült ez a klasszikus festőknek.

Az ásatásokat közösen vezette a Haifai Egyetem régészeti tanszékén oktató Guy Bar-Oz professzor, szintén az egyetem dolgozó Nofar Samir, az IAA részéről Orit Samir, a Ben Gurion Egyetemről Roi Galili, és a németországi, göttingeni egyetemről Britt Hildebrandt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.