Egy friss állatkísérlet rámutatott, hogy a nagy mennyiségű sófogyasztás növelheti a stresszhormon szintjét is.
A túlzott sófogyasztás hatásai már jól ismertek: ahogy a szervezet sószintje nő, úgy emelkedik a vérnyomás is, ami növelheti a szívroham és a stroke kockázatát is. De tudósok most úgy gondolják, lehet itt még valami: a viselkedésünkre is kihatással lehet.
[Mi történik a testünkkel, ha túl sok sót fogyasztunk?]
Az Edinburgh-i Egyetem kutatói – mivel az emberekkel végzett ezirányú kísérletek bonyolultak lennének – egerekkel kezdtek vizsgálódni. Ezek az állatok számos tekintetben hasonlítanak az emberekre, például abban is, hogy hogyan reagálnak a stresszre. Ez utóbbiban az étrendnek is szerepe van. Az egerekkel történő tesztelés előnyei közé sorolható az is, hogy ők jellemzően nem fogyasztanak sok sót, tehát könnyebb a hatásait felmérni.
A vizsgálat során a kutatók hím egereknek magas sótartalmú étrendet írtak elő, az emberekéhez hasonló arányú tipikus sótartalommal. Egyes példányokat két hétig, míg másokat akár 8 hétig is ezen az étrenden tartottak, hogy felmérjék a sóbevitel és a stressz közötti kapcsolatot – derül ki a Cardiovascular Research folyóiratban publikált eredményekből.
A vérminták azt mutatták, hogy a stresszhormon (kortizol) szintje minden esetben magasabb volt a magas sótartalmú étrenden tartott egerek esetében. Ezzel szemben a kontrollcsoportnál nem volt megfigyelhető ez. Minden egér ugyanazon az eljáráson ment keresztül a teszt során – írja a Wired.
Megcsinálták az evőpálcikát, amivel úgy lesz sósabb ízű az étel, hogy nem is kerül bele só
Japán kutatók egy érdekes ötlettel csillapítanák a mértéktelen sófogyasztás globális problémáját: egy elektromos evőpálcika pótolja a sokak számára fontos ízt, de úgy, hogy az étel nem lesz sósabb.
A kutatás során a szakemberek vettek szövetmintákat is az egerekből, és úgy találták, megnőtt azon gének aktivitása, melyek azokat a fehérjéket termelik, melyek a stresszválaszért felelősek. Ezek a hatások már két hét után is megfigyelhetőek voltak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.