A NASA mérnökei egy olyan rendszert fejlesztenek, ami a tájékozódást és az internethasználatot is segítené a Hold felszínén.
Régóta törik a fejüket a tudósok azon, hogy az űrhajósok miként tudnak majd tájékozódni a Holdon. A probléma az, hogy az égitesten nincs a GPS-hez hasonló rendszer, a vékony atmoszféra miatt pedig a tereptárgyak mérete és távolsága sem használható úgy tájékozódásra, mint a Földön.
A NASA mérnökei éppen ezért egy új megoldásban gondolkodnak: a mesterséges intelligenciát (MI) hívják segítségül. Alvin Yew, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának kutatómérnöke egy olyan rendszeren dolgozik, ahol az MI a GPS-t szimulálná.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a technológia a NASA holdszondájának mérésen alapszik. Az eszköz nagy felbontású topográfiai téréképet készít a Hold felszínéről, ezt felhasználva pedig a holdjáróra, vagy az űrhajósra szerelt kamera képén keresztül a rendszer képes megmondani, az űrhajós épp hol tartózkodik.
Csinált egy hátitáskát a NASA, ami óriási segítséget jelenthet a Holdon - de akár a Marson is
A NASA mérnökei megtalálták a módját, hogyan lehetne könnyebben tájékozódni egy idegen égitesten. A rendszert a Holdon tervezik kipróbálni.
A kutatók azt szeretnék, ha a rendszer 9 méteres pontossággal képes lenne megmondani, hol tartózkodik az illető.
A rendszer a LunaNet nevet kapta, és a tervek szerint az internethasználatot is támogatni fogja a Holdon.
A LunaNetet már fejlesztik a mérnökök, és a jövőben egy szimulált környezetben próbálják majd ki, mielőtt az Artemis-program részeként a Holdra küldik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.