Tech hvg.hu 2022. október. 21. 08:33

Különösen viselkedik az aszteroida, amibe belevezette a NASA az űrszondát

Miután a NASA belevezetett egy űrszondát a Dimorphos nevű aszteroidába, egy csóva képződött mögötte. Most pedig egy újabb jelent meg.

A NASA szeptember végén szó szerint történelmi tettet hajtott végre: belevezetett egy űrszondát egy aszteroidába – a Dimorphosba –, ezzel pedig bebizonyította: egy napon lehetséges lesz eltéríteni a pályájáról egy olyan égitestet, ami potenciálisan fenyegeti a Földet.

Az ütközésről több felvételt is közreadott már a NASA, ezek egyikén pedig azt sikerült megfigyelni, hogy egy 10 ezer kilométeres csóva képződött az égitest mögött. Nemrég a Hubble űrteleszkóp is megvizsgálta az aszteroidát, és úgy tűnik, egy második csóva is képződött az első mellett. Ez olyan törmeléket jelent, ami az égitestből lökődött ki.

A kutatók eredetileg egy csóva kifejlődésére számítottak, a másodikra már nem. A megfigyelések szerint utóbbi október 2-a és október 8-a között alakult ki, azt azonban egyelőre nem értik, hogy ez miként történhetett. Erre több forgatókönyv is létezik, amit a jövőben megvizsgálnak majd.

A DART-misszió során az űrszonda a 160 méter átmérőjű aszteroidával, a Dimorphosszal ütközött. Ez egy nagyobb égitest, a 780 méter átmérőjű Didymos körül kering, az ütközés kapcsán pedig a tudósok megállapították, hogy az eredetileg 11 óra 55 perces keringési időt 32 perccel rövidítette le a találkozás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés