A világjárvány alatt emberek milliót fertőzte meg a koronavírus, de volt, akiket elkerült. Hogy miért, arra a tudomány is szeretne választ kapni.
A koronavírussal kapcsolatos kutatások a világjárvány kezdete óta zajlanak, gyakorlatilag minden téren. Ezek közé tartozik annak vizsgálata is, hogyan lehetséges, hogy egyes embereket elkerül a fertőzés. Vagyis: nem betegednek meg, még akkor sem, ha szoros kapcsolatba kerülnek egy igazolt fertőzöttel.
Az IFLScience szerint a tudomány nagyon szeretne választ kapni erre a kérdésre, ezért egy nemzetközi összefogás kezdődött. A cél az, hogy a vírusfertőzést megúszó egyéneket felkutassák, és lehetőség szerint megvizsgálják őket. Úgy vélik, az így megszerzett információ nagy segítség lehet a koronavírus elleni küzdelemben.
A hivatalos adatok szerint a koronavírus-járvány következtében világszerte mintegy 600 millió ember fertőződött meg. A laboratóriumi minták alapján az USA-ban élők kb. 57,7 százaléka kapta el legalább egyszer a kórokozót. Azt, hogy a többiek miért nem, egyelőre nem ismert. Az egyik lehetőség, hogy ezek az egyének sokkal erősebb immunrendszerrel rendelkeznek. A másik opció, hogy talán ők is átestek a fertőzésen, de mivel tüneteket nem tapasztaltak, nem is tudnak arról, hogy betegek voltak.
Egyes kutatások szerint az eltérő genetikai adottságokra vezethető vissza, hogy kit mennyire betegít meg a koronavírus. Ugyanakkor azok, akik rendelkeznek a HLA-B*15:0-nak nevezett génnel, könnyebb helyzetben vannak, mivel náluk nagyobb a valószínűsége a fertőzés tünetmentes lefolyásának.
A tudósok most elsősorban olyan egyéneket keresnek, akik a koronavírusnak való intenzív kitettség ellenére sem fertőződtek meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.