Világ MTI 2024. december. 26. 08:58

A szíriai biztonsági erők több tagját megölték, amikor őrizetbe akarták venni Aszad egyik katonai vezetőjét

A támadást a megdöntött elnök híveinek tulajdonítják.

A szíriai átmeneti kormány biztonsági erőinek tizennégy tagját megölték, tíz társukat pedig megsebesítették szerdán egy támadásban, amelyet Bassár el-Aszad megdöntött elnök híveinek tulajdonítanak – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) emigráns megfigyelő szervezet.

A londoni székhelyű OSDH jelentése szerint a biztonsági erők megpróbálták őrizetbe venni Aszad katonai igazságszolgáltatásának egyik volt igazgatóját a nyugat-szíriai Tartúsz tartományban. A katonatiszt a kegyetlenségéről ismert Szajdnaja börtönegyüttes egyik vezetője volt.

A börtönben embertelen körülmények között őrzött foglyok ezreit a Damaszkuszt december 8-án elfoglaló felkelők szabadították ki.

A művelet során a jelentések szerint az elfogást megakadályozni kívánó fiatal fegyveresek lesből tüzet nyitottak a biztonsági erőkre.

Az OSDH szerint a műveletben három támadó is meghalt.

Előzőleg az átmeneti kormány belügyminisztériuma figyelmeztetett, hogy Aszad hívei az ország destabilizálására törekszenek.

Szerdán feldühödött alaviták – ehhez a síita közösséghez tartozott az Aszad-klán is – ezrei vonultak az utcákra több szíriai városban, így Damaszkuszban is, tiltakozásul, amiért megrongálták az általuk szentként tisztelt Abu Abdullah al-Huszein el-Kusajbi sejk aleppói szentélyét – közölték szemtanúk és megfigyelő szervezetek. Homszban a tömeg oszlatása közben egy tüntetőt lelőttek – jelentette az OSDH.

Hasonló tüntetések voltak Lakakijában, Tartúszban, Bánjászban, Homszban és Damaszkusz Mezzeh nevű elővárosában is. A tiltakozók a vallási szentélyek megrongálóinak felelősségre vonását, a „szélsőségesek” eltávolítását az átmeneti kormányból és az „alaviták elleni gyilkosságok” leállítását követelték – jelentette az OSDH.

A biztonsági erők válaszul Bánjászban és Dzsablehben kijárási tilalmat rendeltek el.

Az ideiglenes kormány belügyminisztériuma szerint a szentélyt ismeretlen csoportok rongálták meg a múlt hónapban, amikor az iszlamisták vezette lázadók nagyszabású támadást intéztek Aleppóból Aszad hadserege ellen.

Az új vezetés Damaszkuszban kábítószereket égetett el: kannabiszt, Tramadolt (ópium alapú fájdalomcsillapító) és mintegy ötven zsák, összesen egymillió kaptagon tablettát, az Aszad idejében iparszerűen gyártott amfetaminszármazékot – közölte a biztonsági erők két tagja.

A megbuktatott rezsim ismert volt a „szegények drogja” néven is ismert kaptagon gyártásáról, ezzel árasztották el a közép-keleti piacokat.

Szíria, a világ első totális drogállama: a captagon szerepe Aszad felemelkedésében és bukásában

Amikor a világ legnagyobb drogállamára gondolunk, általában Kolumbia jut eszünkbe, esetleg Mexikó, pedig az igazán nagy játékos a Bassár el-Aszad elnyomása alatt vergődő Szíria volt. A közel-keleti ország legnagyobb exportterméke ugyanis a drog volt, messze megelőzve minden legális forrást. Bár mindez rengeteg bevételhez juttatta a rezsimet, egyes szakértők szerint a bukásához is hozzájárult.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?