A teleszkóp által megpillantott galaxisokról van szó, amik olyan alakúak, mint egy csészealj.
Bár még csak nemrég kezdte meg tudományos munkáját, máris rengeteg mindent sikerült dokumentálnia a James Webb űrtávcsőnek. Ezek sorát bővíti egy olyan adatállomány is, ami úgynevezett vörös UFO-król tesz jelentést. No, persze nem a klasszikus értelemben vett ufókra kell gondolni, hanem különleges, csészealj alakú galaxisokra (Ultra-red Flattened Objects, UFO).
The full sample. We figured some bright red things (like SMGs) would pop up, but this big collection of seemingly fully-formed extremely red galaxies was not what we expected. Credit to Erica Nelson, Wren Suess, Rachel Bezanson, Sedona Price, @gbrammer and their co-authors! pic.twitter.com/2soSILdsJW
— Pieter van Dokkum (@DokkumPieter) August 4, 2022
Az ilyen galaxisokból eddig 29-et sikerült beazonosítani egy, még külső szakértők által nem ellenőrzött publikáció szerint – írta az EarthSky. A lap hozzáteszi: a Hubble nem tudta vizsgálni ezeket, mivel az nem olyan tartományban dolgozik, mint a James Webb.
A megfigyelt galaxisok 10,3-12,7 milliárd évvel ezelőtti állapotukban láthatók. A vörösséget az okozza, hogy jelentős mennyiségű por veszi őket körbe. A Webb infravörös érzékelői a Hubble-lel ellentétben átlátnak ezen a poron, így a galaxisok tanulmányozhatók.
A kutatók lehetségesnek tartják, hogy ezek az objektumok az elliptikus galaxisok elődjei.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.