Tech hvg.hu 2022. augusztus. 11. 11:19

A Facebook egyelőre biztosan nem vonul ki Európából, mert Brüsszelben túl lassan dolgoznak

Az ír adatvédelmi hatóság döntése miatt a Meta azzal fenyegetett, hogy leállítja szolgáltatását Európában. Más kérdés, hogy sokak szerint ilyet akkor sem lépne meg a cég, ha fizetnének érte.

A Facebookot, illetve a szolgáltatás mögötti társaság működését Európában többször is megpróbálták már szabályozni. Legutóbb az ír adatvédelmi hatóság keményített be azzal, hogy közölték: a cég ezentúl nem továbbíthatja az európai felhasználók adatait az Egyesült Államokba, mivel ez szerintük illegálisnak tekinthető. A hatóság azzal érvelt, hogy ilyen esetben semmi sem garantálja, hogy az amerikai kormány ne kezdjen el szimatolni a felhasználók után.

A döntéssel kapcsolatos (illetve az akkor még csak tervezet szintjén létező) dokumentációt az európai hatóságoknak is továbbították, akik természetesen meg is kezdték a szükséges munkát: átnézték, véleményezték a leírtakat, a Politico hírlevele szerint pedig több kifogást is találtak az ír tervezetben. Dublinnak most ezekre kell válaszolnia és megoldást találnia – ami hosszú hónapokig is eltarthat.

Mindez azért is hangsúlyos, mivel a Meta (a hozzá köthető szolgáltatásokért felelős cég, Mark Zuckerberg birodalma) az ír hatóság első döntését is szokatlanul erősen kommentálta. Azzal jöttek ugyanis, hogy ha az EU valóban kitart az adatvédelmi bizottság döntése mellett, akkor a cég kénytelen lesz elvinni a szolgáltatásait – a Facebookot és az Instagramot is beleértve – Európából. Röviden: kivonulnak.

Más kérdés, hogy a választ sokan üres fenyegetésként értékelték, mivel a két platform európai működtetése is jelentős bevételi forrást jelent az amerikai cégnek. Sokkal valószínűbb tehát, hogy a vállalat kötélnek álljon, és elfogadja a (majdani) határozatot, illetve változtasson eddigi gyakorlatán. Erre azonban még biztosan nem lesz szükség, hiszen – mint fentebb is írtuk – az ügyben továbbra sem született meg a végső döntés. Azt egyébként megtippelni sem lehet, hogy a szabályozóknak pontosan mennyi időre van szükségük, hogy a helyzet átértékelése után kialakítsák az üggyel kapcsolatos véleményüket. A Politico hírében viszont emlékeztetett: az ilyen folyamatok akár négy hónapig eltarthatnak. Vagyis: a Facebooknak egyelőre semmilyen kötelezettsége nincs.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés