Élet+Stílus Medvegy Gábor 2024. november. 26. 20:06

Intézkedéseket jelentett be a francia kormány a Pélicot-ügy miatt

Több segítséget kapnak a bántalmazott nők, de a nőjogi szervezetek szerint még többre lenne szükség.

Intézkedéseket jelentett be a francia kormány a nők elleni erőszakos bűncselekményekkel szemben hétfőn, aznap, amikor az ügyészség a maximális, 20 éves börtönbüntetés kiszabását kérte Dominique Pélicot-ra, aki éveken át rendszeresen elkábította feleségét, és idegeneket hívott a házukba, hogy megerőszakolják az öntudatlan nőt. Erről a France24 számolt be.

A francia ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a tömeges nemi erőszakot szervező volt férjre a Pelicot-ügyben

Az ügyészség hétfőn azt kérte, hogy Dominique Pelicot kapja meg a maximális, 20 év börtönbüntetést, amiért elkábította és megerőszakolta akkori feleségét, Gisele Pelicot-t, és másokat is toborzott a megerőszakolására. Az ügyész azt mondta az avignoni bíróságnak, hogy a börtönbüntetés “egyszerre túl sok és túl kevés a cselekmények súlyosságára tekintettel”.

A nők elleni erőszak felszámolásának világnapján, november 25-én Michel Barnier francia miniszterelnök közölte, hogy az országot az elmúlt hónapokban mélyen megérintette az áldozat, Gisèle Pélicot bátorsága, aki ragaszkodott hozzá, hogy nyílt tárgyalást tartsanak az ügyben. A kormányfő bejelentette, hogy kísérleti programot indítanak, melyben állami finanszírozással elérhetővé teszik azokat a tesztkészleteket, amelyek segítségével gyanú esetén a nők megállapíthatják, ha elkábították őket, és az eredményt bizonyítékként használhatják fel.

Kiterjesztik emellett azt a rendszert, melyben a nők elleni erőszak áldozatai már a kórházban megtehetik a feljelentést. Sokszor ugyanis az áldozatok először orvoshoz fordulnak, még a rendőrség előtt. A francia kormány növeli azt a segélyalapot is, amelyből azokat a bántalmazott nőket támogatják, akik elhagyni kényszerülnek otthonukat.

Nőjogi szervezetek szerint még több intézkedésre és sokkal nagyobb költségvetésre lenne szükség, hogy felszámolják a nők elleni erőszak minden formáját: figyelmet kellene fordítani már fiatal korban a megelőzésre, a szakemberek képzésére, traumaközpontok és menedékhelyek létrehozására a bántalmazott nők és gyermekeik számára. Ennek költségeit 2,6 milliárd euróra becsülik a jelenlegi 85 milliós keretösszeg helyett.