A Matolcsy-klán menti a vagyont, mert nem akar úgy járni, mint Simicska
Készpénzre váltják a közpénzt Matolcsyék. Egy New York-i luxuslakásra csaknem 9 milliárd forintnyi jelzálogot jegyeztettek be. Matolcsy György csak márciusig az MNB elnöke, 12 év után nem újrázhat, mert összeveszett Orbán Viktorral. Kérdés, mi lesz a fia üzleti körénél felhalmozódott vagyonnal.
Matolcsy György, a különc közgazdász, Matolcsy Ádám, az aranyifjú és az őt körülvevő „kőgazdag fiatalok”, akik a semmiből váltak milliárdossá. Porschék, 100 millió forintnál is drágább luxusórák, New York-i és dubai ingatlanok, műkincsek. Az elmúlt 14 évben több mint 120 milliárd forintnyi vagyon gyűlt fel a Matolcsy-kör körül, méghozzá a jegybank hathatós segítségével. A kormány hosszú ideig szemet hunyt afelett, hogy a Magyar Nemzeti Bank alapítványai jól nyomon követhető koreográfia szerint úgy forgatták meg a nagyon is közpénz jellegű vagyonukat, hogy az végül Matolcsy Ádám üzleti-baráti társaságának gazdagodását szolgálta.
Matolcsy György azonban pár évvel ezelőtt éles kritika tárgyává tette a kormány gazdaságpolitikáját, nem teljesen függetlenül attól a sérelemtől, amit azért hordott magában, mert 2013-ban elvesztette gazdasági csúcsminisztériumát. Holott tanulhatott volna Simicska Lajos esetéből, hogy mi történik egy káderrel, ha nyíltan szembefordul Orbánnal: jobban teszi, ha vagyonát önként átadja az új fegyverhordozónak. A Matolcsy-kör vagyonát eddig inkább magántőkealapokkal próbálták leplezni. Az utóbbi időben viszont mintha más eszközök is szóba jönnének: külföldi befektetések, tőzsde és készpénz.
Pedig a történet nem így indult, gazdasági miniszterként Matolcsy inkább puritán megszállottnak tűnt, mintsem megszállott harácsolónak. Csakhogy – akár olvasta Móriczot, akár nem – jegybankelnökként először az unokatestvérét, Szemerey Tamást „tőkésítette fel”, majd egy bútorgyárral az idősebb fia, Ádám is elindult a vállalkozók kihívásokkal teli útján.
Matolcsy Ádám mégsem elsősorban emiatt került a fókuszba, sokkal inkább az életvitele miatt. Luxusnyaraló a Balatonon, luxuslakás Újlipótvárosban, ezek voltak az első, igazán ütős hírek róla, a sor pedig egy idő után már Porschékkal folytatódott, és azzal a luxusórával, amely, ha eredeti, akár 150 millió forintot is érhet. Mindennek a már említett bútorgyár profitjából kellett volna kijönnie, amit a kétkedők már akkor se nagyon hittek el, mert nem jött ki a matek. Úgy meg pláne nem, hogy időközben Matolcsy Ádámhoz került az alapáron 4-5 milliárd forintot kóstáló Origo is. A bútorgyár ezzel szemben több év alatt is „csak” néhány százmillió forintot termelt, ami sok mindenre elég, de a luxuséletmód Origóstul, mindenestül nem jön ki belőle.
Ezzel együtt viszont egyre feltűnőbb volt, hogy miközben Matolcsy Ádám néhány százmillió forinttal zsonglőrködik, addig barátja, Száraz István már milliárdokkal, grátiszként pedig feltűnt egy újabb barát, Somlai Bálint is, aki még nagyobb tétekben játszott, nála tízmilliárdok röpködtek – a bevételeket mindketten a jegybankkal kötött szerződéseknek köszönhették. A milliárdokból pedig már telik luxusra, akár többeknek is.
Nagyjából itt tartottunk 2019–2020 környékén: Matolcsy György a jegybank élén sokmilliárdos szerződéseket kötött fia barátaival, miközben Matolcsy Ádám egy közepesen teljesítő bútorgyár élén élt akkora luxusban, amit bármelyik bútorgyáros megirigyelne. A két dolognak elvileg semmi köze nem volt egymáshoz, de hasonlót láttunk már máshol is. Elég csak Orbán Viktorra gondolni, aki a mai napig úgy a legszegényebb a családjában, hogy körülötte mindenki milliárdos.