Az amerikai Berkeley Egyetem tudósai egy olyan olcsó megoldást fejlesztettek ki, amit az ipari felhasználás mellett akár az autókba is be tudnak építeni.
A globális felmelegedés elleni küzdelem alapvetően két fontos célkitűzésre épül: egyfelől ne kerüljön több üvegházhatású gáz a légkörbe, másfelől pedig a már ott lévő szén-dioxidot ki kell vonni valahogyan. Az elmúlt időszakban mindkettőre láthattunk már egy-egy ígéretes példát, most pedig az előbbi kapcsán az amerikai Berkeley Egyetem mérnökei álltak elő egy újdonsággal.
A szakemberek a melamin nevű aromás szerves vegyületet (polimert) használták erre a célra. Az Interesting Engineering arról ír, hogy az eljárás annyira sokoldalú és olyan mértékben skálázható, hogy akár az autók kipufogójához is be lehetne építeni a szűrőt, miközben az anyag könnyen és olcsón beszerezhető. A tesztek azt mutatták, hogy a szimulált füstgázelegyből csaknem 3 perc alatt sikerült a teljes szén-dioxid mennyiséget kiszűrni. A fejlesztésről írt publikáció a Science Advances tudományos lapban jelent meg.
Rájöttek japán mérnökök, hogyan lehet kinyerni a szén-dioxid 99 százalékát a levegőből - és meg is csinálták
A Tokió Metropolitan Egyetem mérnökei szerint a megoldásuk kétszer gyorsabb a világ legjobb ilyen rendszereinél.
Az új, melaminra épülő szerkezet a fémorganikus vegyületeket tartalmazó rendszerekhez képest olcsóbban és hatékonyabban tudja megkötni a szén-dioxidot, miközben az előállítása jóval könnyebb.
Haiyan Mao, a Berkeley Egyetem mérnöke szerint a munka során kifejezetten az olcsóságra összpontosítottak a szén-dioxid kiszűrésével és tárolásával kapcsolatban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.