Tech hvg.hu 2022. június. 22. 10:33

Szed E-vitamint vagy béta-karotint? A szakértők szerint nem kellene

Amerikai szakértők szerint sem az E-vitamin, sem pedig a béta-karotin jótékony hatása nem bizonyítható, sőt utóbbi még növelheti is a szív- és érrendszeri, valamint a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.

Egy, a betegségek megelőzésével foglalkozó amerikai szakértői csoport, a U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF) azt javasolja, az emberek ne szedjenek se E-vitamint, se béta-karotint a szív- és érrendszeri, valamint a rákos megbetegedések megelőzése érdekében. A kutatók azt állítják, ezek nem járnak egyértelmű előnyökkel, sőt még növelhetik is a betegségek kialakulásának kockázatát – írja a Gizmodo.

A szakemberek azt is hozzátették: arra sincs elegendő bizonyíték, hogy a multivitaminok szedése bármelyik problémát meg tudná előzni. A munkacsoport – amit az amerikai kormány finanszíroz, de amely attól függetlenül működik, a tagjai pedig önkéntes alapon, kívülről érkező szakértőként dolgoznak – kedden adta ki az új iránymutatását. A csoport rendszeresen készít ajánlásokat a betegségek megelőzésével – például a rákszűrés gyakoriságával – kapcsolatos témákban.

Tényleg nagyon figyeljen a D-vitamin-szintjére - megjött az új kutatás eredménye

Egyszerű laborvizsgálattal kimutatható, hogy szenvedünk-e D-vitamin hiányban. Ha igen, érdemes lesz tenni ellene, már csak azért is, hogy elkerüljünk egy progresszív betegséget, a demenciát.

2014-ben a USPSTF megvizsgálta, milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy az étrendkiegészítők csökkentik a rák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Az elmélet szerint a gyulladás, valamint az oxidatív stressz – a szabad gyökök és az antioxidánsok arányának felborulása – okozhatja ezeket a megbetegedéseket. A táplálékkiegészítők fogyasztása ezért az átlagemberekben segíthet helyreállítani az eltolódott egyensúlyt, és csökkenti a gyulladást is, így kisebb a betegségek kialakulásának esélye.

Akkoriban a szakértőknek nem állt rendelkezésre kellő mennyiségű adat ahhoz, hogy megcáfolják vagy megerősítsék ezeket az adatokat – kivéve a béta-karotin és az E-vitamin esetében. Utóbbinál nem találtak elég bizonyítékot a védőhatásra, előbbinél pedig azt találták, hogy akár még növelheti is a betegségek kialakulásának kockázatát.

Szed multivitamint? Nagyon nem mindegy, hogy mi van benne és miből mennyi

A leggyakrabban használt vitamin- és ásványianyag-étrendkiegészítők nem javítják, de nem is károsítják az egészséget - vélik kanadai kutatók, akik a médiában gyakran általános érvényűként idézett megállapítással szemben valójában kifejezetten csak a szív- és érrendszeri betegségek és a stroke kockázatának fényében vizsgálták a vitaminok hatását.

Annak ellenére, hogy 2014 óta több új kutatási eredmény is megjelent – összesen 84-et néztek át a szakemberek –, az ajánlásaik nem változtak. A szakértők úgy vélik, a béta-karotin fogyasztásának kockázata magasabb, mint az esetlegesen azzal járó előnyök. Az E-vitamin esetében pedig úgy látják, a fogyasztásának „nincs nettó haszna”. Emellett ahhoz sincs elegendő bizonyíték, hogy a multivitamin-készítmények szedését javasolják bármely betegség kapcsán.

A JAMA orvosi szakfolyóirat vezércikkében az amerikai Northwestern Medicine kutatói még ennél is tovább mennek. Azt állítják: az étrendkiegészítők vásárlása az átlagember számára az ablakon kidobott pénz. Megjegyzik: ezek szedésének előnye sem biztos, mert rengeteg a rosszul elvégzett kutatás, miközben maguk a termékek közel sem annyira szabályozottak, mint a gyógyszerek.

Magyarországon az emberek 90 százaléka D-vitamin-hiányos, és ez nagyon nem jó

Az utóbbi években sokan kezdték egyfajta csodaszernek tekinteni a D-vitamint, amely a daganatos betegségektől a depresszióig sok egészségi problémát segít megelőzni. Az is elterjedt, hogy még a Covid ellen is hatásos. Mi igaz ebből?

Arra is felhívják a figyelmet: ha az étrendkiegészítőkre minden betegség elleni csodaszerként tekintünk, az elvonja a figyelmet azokról a tevékenységekről, amelyek jó eséllyel növelik az emberek egészségét – például a testmozgásról vagy a kiegyensúlyozott táplálkozásról.

Megjegyzik: vannak olyan kiegészítők, amelyek kifejezetten hasznosak. Ilyenek például a szülés előtt szedendő vitaminok, hogy a magzat megfelelő mennyiségű folsavhoz jusson. Az is fontos, hogy megfelelő mennyiségű D-vitamin legyen a szervezetben, mert ennek hiánya komoly problémákhoz vezethet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.