Az izraeli Xfloat egy víztározóra telepítette a napelemrendszerét, amivel kétszeresen is jól jár az ország.
A szakemberek sokáig lehetetlennek gondolták, ám egyre biztosabb: 2026-ra átlép egy határt a globális felmelegedés. Az előrejelzések szerint a 1,5 Celsius-fokos változást néhány éven belül elérhetjük, így talán nem túlzás azt állítani, hogy soha ennyire nem volt még sürgető a tiszta energiára, és a fenntartható gazdaságra való átállásra.
Az egyik megoldást a napelemek jelenthetik, ám ez sem oldható meg mindenhol. Izraelben például nagyjából 50 négyzetkilométernyi terület hiányzik ahhoz, hogy az országban 2030-ra az energia 30 százalékát megújuló forrásból biztosítsák.
Ez vezetett oda, hogy az Xfloat nevű vállalat egy új megoldással állt elő: a vízen lebegő napelemparkkal. A rendszert úgy tervezte meg a cég, hogy a panelek a víz felszínén lévő konzolokon álljanak. Miután bekapcsolták, az egészet a mesterséges intelligencia vezérli: ez teszi lehetővé, hogy a panelek folyamatosan kövessék a nap állását, így pedig a legjobb szögben kapják a beeső sugarakat.
Az első ilyen rendszert a Mekorottal, az ország vízügyi vállalatával közösen indította el az Xfloat. Ennek köszönhetően a paneleket a víztározókon helyezték el – írja a NoCamels.
Bár egy ilyen rendszer telepítése drágább, mint a hagyományos megoldás, duplán jól lehet vele járni: nemcsak extra területekhez jut így Izrael, de a víz párolgása is kisebb lesz. A technológia motor és hidraulika helyett fogaskerekeket használ, hogy megdöntse a paneleket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.