Tech hvg.hu 2022. május. 05. 14:03

Galaxisnak hitték, de teljesen mást látott a teleszkóp

A PSR J0523-7125-ről nemrég kiderült, nem egy távoli galaxis, hanem egy minden eddiginél fényesebb és intenzívebb pulzár.

Az ausztrál nemzeti tudományos intézet csillagászai bejelentették: a korábban távoli galaxisnak gondolt objektum valójában az eddig felfedezett legfényesebb extragalaktikus – vagyis Tejútrendszeren kívüli – pulzár. A pulzár egy gyorsan forgó neutroncsillag, amely erős mágneses térrel rendelkezik.

A Nature-ben megjelent beszámoló szerint a csapat egy olyan technológiával jutott a felfedezésre, amely blokkolja a polarizált fény egy bizonyos típusát, így pedig több „rejtett” pulzár felfedezését is segítheti a jövőben.

Yuanming Wang
Yuanming Wang

A pulzárok a forgásuk során rádiójeleket bocsátanak ki, amit a rádióteleszkópok képesek érzékelni. A szakemberek ezeket az égitesteket használják a különböző gravitációs elméletek tesztelésére, de a gravitációs hullámok keresésénél is jó szolgálatot tesznek.

A most felfedezett PSR J0523-7125 pulzár 50 ezer parszek távolságra van a Földtől (1 parszek nagyjából 3,2 fényév) a Nagy Magellán-felhőben, és eltér az eddig ismert pulzárok többségétől: „kétszer akkora, mint a felhő más pulzárjai, és jóval fényesebb is annál” – mondja Yuanming Wang, a szervezet asztrofizikusa. Az erről szóló tanulmány a The Astrophysical Journalban jelent meg.

A pulzárokat rendszerint gyenge pulzusuk alapján azonosítják, ezek ugyanis ritkán „villognak”. A PSR J0523-7125 azonban annyira fényes és intenzív volt, hogy kilógott ebből a sorból, így eddig nem is gondolták a szakemberek, hogy valóban egy pulzárral van dolguk.

Megfejtették, honnan érkezik a Földre egy nagyon furcsa rádiójel

A Gömböc alakzat felfedezése vezetett azokhoz a matematikai modellekhez, amelyek alapján a természet műve lehet 'Oumuamua nevű csillagközi aszterodia. A magyar kutatókból álló csapat szerint pusztán a több százmillió éves kopási folyamat magyarázatot adhat az égitest bizarr formájára.

A szakemberek azonban egy olyan módszerrel is átfésülték az égboltot, ami többek között a körkörös polarizációra figyel – arra, ami leginkább csak a pulzárokra jellemző. Ez hívta fel a figyelmet a szóban forgó objektumra, és miután egy algoritmus segítségével kiszűrték az összes ilyen fényforrást, csak a PSR J0523-7125 maradt látható.

A szakemberek szerint ezzel a módszerrel a jövőben további hasonló felfedezéseket tehetnek majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.